Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Knižní hlídka – Felix Boom – Ježíš Kristus výtržník aneb Třetí zákon

jezis1 Ježíš Kristus přichází do Prahy v roce 2010, aby se znovu pokusil spasit svět, to vše jako sportovní reportér bulvárních novin Blinkr.

Dostatečně absurdní situace na to, aby se autor mohl vypořádat jak s realitou, tak s celou řadou náboženských klišé. Jenomže Felix Bloom, takto Pavel Skramlík, se s tím moc nemazal a šel cestou spousty řečí, zbytečných popisů a snadných řešení. Už jenom tím, že hlavního hrdinu vybavil penězi i celou řadou zázraků, fešáckým vzhledem a sexuální přitažlivostí, se připravil o možnost nechávat ho řešit dramatické situace nějak kreativně a pro čtenáře zajímavě. Chris Isa, přezdívka, pod kterou v Čechách Ježíš vystupuje, nemá s ničím problém. Přenáší se přes ně pomocí peněženky plné eur a zázraků různých kategorií. Hlavní hrdina je sám sobě Deux Ex Machinou, bohužel.

Kdyby v české nakladatelské a vydavatelské praxi existovala pozice redaktora, který s autorem spolupracuje, a autor byl potom za svůj text patřičně honorován, mohli jsme se dočkat pozoruhodné knihy. Takhle je to pouze více méně zábavné čtení k vodě, které místy drhne a samo sebe zahlcuje množstvím hlušiny.

Jak se vyjádřil jeden z čtenářů na fóru fantasy (kam knížka tak nějak patří): Na mě to působí trochu jako rychlokvaška – mám nápad, tak šup honem ho sepsat, vycpat vatou, ať z toho může být knížka a rychle za nakladatelem. Chtělo by to rázně proškrtat a přepsat, ale námět je to skoro geniální…

Zlatá slova, možná tedy příště.

md

Tisk Tisk | E-mail E-mail