Rumburk.cz RN.Rumburk.cz VstupenkyRumburk.cz DKRumburk.cz SRAS.cz

Páteční Noc kostelů přilákala několik stovek návštěvníků

Šluknovský výběžek • Do pozdních nočních hodin rozzářené kostely, stovky návštěvníků, hudba, prohlídky tajemných míst, sakristií a modliteben, to všechno provázelo druhý ročník Noci kostelů. V pátek 27. květ-na se veřejnosti otevřelo na 921 křesťanských chrámů a modliteben po celém Česku. Bylo to dvakrát víc než vloni, a dokonce víc než v Rakousku, odkud tato myšlenka pochází a kde se tato akce koná ve stejný den jako v Česku. Jejím cílem bylo nezávazné setkání s křesťanstvím. Pozvánka k návštěvě a bližšímu poznání.

V Česku, i ve Šluknovském výběžku, zahájilo Noc kostelů v osmnáct hodin zvonění kostelních zvonů. Další program však každý kostel pojal po svém. V Lobendavě v kapli sv. Anny se konala projekce filmu Bratr Slunce a sestra Luna, hodinu před půlnocí se nebojácní vydali na Stezku odvahy sv. Jáchyma. V rumburském kostele sv. Vavřince byl program komornější. Na prohlídku kostela navázal varhanní koncert Jiřího Chluma. Vernisáží byla zahájena výstava Křížové cesty Šluknovska, doprovázená přednáškou o těchto památkách a o historii kostela sv. Bartoloměje. V evangelickém kostelíku Na Kopečku byl připraven pro děti program »Jak Biblomol a knihožrout ukradli příběh,« tajemnou noc doprovázelo zpívání při svíčkách a půlnoční posezení v čajovně u kostela.

Kostel sv. Bartoloměje ve Velkém Šenově poskytl návštěvníkům magický hudební zážitek, vystoupení Vilémovského chrámového sboru. Velmi zajímavá byla i přednáška o čtrnácti zastaveních moderně pojaté poslední cesty Ježíše Krista. Milým překvapením byla ochutnávka mešních vín a pro Noc kostelů speciálně uvařeného nealkoholického piva Konrád.

Čtení z Bible a rozjímání nad jejím poselstvím zaznělo v kostelíku Nanebevzetí Panny Marie ve Vilémově.

Během druhého ročníku Noci kostelů se každý návštěvník mohl dotknout nejen křesťanské víry, ale i její tisícileté historie, která se do zdí těchto staveb navěky otiskla. Každý si odnesl to, co mu bylo nejbližší, co ho nejvíce oslovilo a potěšilo. A tak byl smysl této akce naplněn.

kostel21

Noc kostelů se konala také u sv. Bartoloměje ve Velkém Šenově. Foto: md

Tisk Tisk | E-mail E-mail