Právě v této době, typicky v zimním a časně jarním období, dochází velmi často k nachlazení či chřipce. Pod pojem chřipka jsou velmi často, avšak nesprávně, zahrnována i jiná virová onemocnění horních cest dýchacích. Jde však o rozdílná onemocnění, kdy závažnější chřipku provázejí často komplikace, které dále zhoršují vlastní průběh a prognozu onemocnění.
Léčba obyčejného nachlazení bývá jednoduchá, krátkodobá, tzv. symptomatická - Paralen, Ibalgin, vit. C, kapky do nosu, kapky podporující vykašlávání či naopak kašel tlumící, klidový režim v domácím prostředí a dostatek tekutin. Léčba trvá obvykle týden.
Klasicky probíhající chřipku léčíme prakticky stejným způsobem. Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, neúčinkují antibiotika, avšak při komplikaci, která bývá způsobena přidruženou bakteriální infekcí, je podání antibiotik vhodné. Proto je nutné při výskytu jakýchkoliv komplikací navštívit vašeho praktického lékaře. Chřipka pak nejčastěji postihuje starší dospělé a osoby se sníženou imunitou, školáky a dospívající mladistvé.
A nakonec asi to nejdůležitější - snížení rizika komplikací lze dosáhnout včasným preventivním očkováním proti chřipce. O smyslu a účinnosti tohoto očkování si promluvte se svým praktickým lékařem.
MUDr. Martina Kučerová
PŘÍZNAK NACHLAZENÍ CHŘIPKA teplota méně často, obvykle do 37,5 °C vysoká i přes 39 °C bolest hlavy zřídka výrazná rýma často někdy kašel mírný suchý dráždivý bolest v krku často někdy bolest kloubů a svalů mírná velmi výrazná únava, slabost mírná výrazná, dlouhodobá komplikace zánět vedlejších dutin, středního ucha zánět plic, srdečního svalu