Nejedna obec se snaží vyhnat za své hranice výherní automaty. Někde se to daří, jinde ne. Lidé jsou totiž obecně velmi podnikaví a zákony i vyhlášky obcházejí s notnou dávkou kreativity. V současné době mnoho vedení obcí řeší otázku tzv. kvízomatů.
Podle Ministerstva financí přitom provozováním herních zařízení typu „vědomostní kvíz“ dochází k porušování zákona o loteriích. Vědomostní kvíz totiž nezaručuje návratnost zaplaceného vkladu, a to ani po správném zodpovězení otázky. O výhře nebo prohře i v případě kvízomatů rozhoduje neznámá okolnost, za kterou lze považovat jedině výši neznámé hodnoty otázky následující po otázce s hodnotou účastníkovi známou. Nemalou roli hraje i nastavený výherní poměr, který bývá z logiky věci nastaven ve prospěch provozovatele.
„Vědomosti účastníka mají v případě účasti na hře prostřednictvím vědomostního kvízu v naprosté většině vliv pouze na výši celkové prohry,“ stojí v materiálu Ministerstva financí určeného obcím.
Co může udělat obec
V případě, že obec zjistí, že na jejím území dochází k provozování vědomostních kvízů či podobných zařízení, měla by doložit své zjištění co nejširším spektrem důkazů a podat oznámení na Specializovaný finanční úřad nebo trestní oznámení Policii České republiky. Ta by měla problematiku v konkrétních případech řešit.
Jak vidí kvízové hrací automaty Ministerstvo financí
Kvízové hrací automaty jsou definovány jako technická zařízení, která před zahájením hry pokládají hráčům jednoduché otázky. Ministerstvo financí po seznámení s problematikou došlo k závěru, že se i v tomto případě jedná o loterii nebo jinou podobnou hru ve smyslu ust. § 1 odst. 2 a 3 loterijního zákona, protože se zde objevují základní prvky jako vklad, náhoda a možnost výhry.
Loterijní zákon považuje za loterii nebo jinou podobnou hru takovou hru, u níž účastníkovi není zaručena návratnost zaplaceného vkladu a zároveň o výhře rozhoduje náhoda nebo předem neznámá okolnost nebo událost uvedená v herním plánu. Ani při hraní na kvízomatu není zaručena návratnost vkladu, a to ani v případě, že hráč na položenou otázku odpoví správně. Ve většině her sázející získává při správně zodpovězené otázce za vklad, který se rovná například pěti korunám, výhru v hodnotě jedné koruny. Ačkoli tedy odpověděl správně, došlo k odečtení čtyř korun z jeho kreditu. Hráč ke všemu netuší, jaká je hodnota další otázky a to ho udržuje ve hře. Nezná totiž výši částky, kterou může získat, což většinu z hráčů zláká k pokračování hry. Některé automaty nabízejí také kategorii klasických válcových her, přičemž kredit nabytý při kvízových hrách může být využit ke hře válcových her.
Podle Ministerstva financí jde při provozování kvízových výherních automatů o snahu o obcházení, respektive porušování zákonných ustanovení. Provozovatelům přitom hrozí pokuta ve výši až deseti miliónů korun.
pem