Při vzpomínání na řadu osobností věnujeme alespoň docela maličkou vzpomínku jednomu ze známých českých spisovatelů, který navštívil Rumburk právě před sto lety. Byl jím spisovatel Jaroslav Hašek (1883 - 1923).
Jeho návštěva byla zcela neoficiální, odpovídala typicky »haškovskému« způsobu. Cestoval tehdy v roce 1932 s přáteli po severních Čechách, pobyli v Liberci, Novém Boru a v Doksech. Přátele - malíře Panušku a Z. M. Kuděje na zpáteční cestě Hašek opustil, připojil se k tlupě Cikánů a s nimi došel až do Rumburku. Složil pro ně dokonce i cikánskou hymnu. Bylo by jistě zajímavé dozvědět se další spisovatelovy zážitky v našem městě a okolí. Patrně by nepostrádaly humor.
Studentům Gymnázia Rumburk bych ráda představila (pokud ho ovšem neobjevili už sami) jejich dávného spolužáka, rumburského rodáka Vladimíra Preiningera. Jeho osud a práce snad bude zajímat i další veřejnost.
Vladimír Preininger se po absolvování zdejšího gymnázia věnoval vysokoškolskému studiu, zakončenému získáním lékařského diplomu. Působil asi dva roky jako praktický lékař ve Vídni a od roku 1891 jako městský lékař v Praze. Pilně se věnoval odborné spisovatelské práci. Pro zdravotní osvětu sepsal a vydal (dle poznámky ve slovníku: spis pro lid) Zdravotnictví našich příbytků. V letech 1895 až 1900 vypracoval tyto odborné publikace: Zdraví, Příruční slovník terapeutický, Sbírka zákonů a nařízení o zdravotnictví, Léčiva a jejich užitek, užití dávky, Předpisy o zdravotnictvím školním. Jistě by nebylo bez zajímavosti některé z uvedených tehdejších předpisů prostudovat. Pilně působil rovněž v redakci Lékařských rozhledů, překládal odborné, zejména ruské texty. Nebyl mu dopřán dlouhý věk, narodil se 30. května 1865 a zemřel 11. února 1901 - právě před 110 lety v Praze.Tolik malá informace. Studentům za jejich zájem a práci dík a přání hodně úspěchů do dalšího objevování.
(Údaje o MUDr. Prainingerovi jsou uvedeny ve III. díle městské kroniky, rovněž v knize Rumburk, město v Českém nizozemí.)
Připravila Marie Zibnerová