
Závěrečným koncertem skončil v neděli 28. srpna V. ročník mezinárodního varhanního festivalu Varhanní duchovní hudba ve Filipově. Tak jako každý rok, i letošní ročník posluchačům nabídl v době letních prázdnin devět nedělních koncertů, na kterých se představilo celkem třináct umělců z Česka, Německa a Polska.
První zahajovací koncert patřil Jaroslavu Tůmovi, který bezesporu patří k interpretačním špičkám varhanní hudby nejen v Česku, ale v celé Evropě.
Druhý koncert byl v režii vynikajících mladých hudebníků, varhaníka Martina Kaisera a trumpetisty Miroslava Smrčky. Jejich koncert nadchl posluchače svou slavnostní atmosférou.
Třetí koncert pak nabídl interpretaci barokní a romantické hudby v podání polského varhaníka Gedymina Grubby, který do Filipova přijel z dalekého Gdaňska. Bravurní hrou zde oslavil nejen 10. výročí své koncertní dráhy, ale také své 30. narozeniny.
O čtvrtý koncert se postaral varhaník Jan Doležel s trumpetistou Janem Vitin-gerem. Posluchačům předložili výhradně barokní slavnostní hudbu. Spojení varhan a trubky je u publika ve Filipově tradičně velmi oblíbené, a tak nebylo překvapením, že se tento koncert setkal s opravdu velkým ohlasem.
Varhanice Symfonického orchestru FOK v Praze Daniela Kosinová Valtová byla hostem pátého koncertu. Na filipovské varhany z roku 1888 předvedla, jak na nich zní hudba 18. a 20. století.
Vzpomínkou na 200. výročí narození Franze Liszta se stal šestý koncert, na kterém vystoupil německý varhaník Gerd Brandler. Program tohoto koncertu přitáhl pozornost publika zejména ze sousedního Německa.
Herečku Gabrielu Vránovou z Vinohradského divadla v Praze jsme 14. srpna přivítali na sedmém koncertě festivalu. Její působivý hlas naplnil chrámový prostor lyrickou poezií, kterou filipovský varhaník Jiří Chlum prokládal hudbou J. S. Bacha. Publikum projevilo velký zájem a vděčnost za toto neobvyklé spojení varhanní hudby a poezie.
Osmý koncert zde hostil německého varhaníka z Výmaru Wielanda Meinholda. Předvedl technicky jedinečnou hru a repertoárově se orientoval výhradně na skandinávskou hudbu.
Devátý a zároveň závěrečný koncert patřil známému a úspěšnému varhaní-kovi Aleši Bártovi a sympatické sopranistce Markétě Mátlové. Slyšeli jsme pěvecké arie J. S. Bacha, A. Vivaldiho nebo A. Dvořáka. Aleš Bárta předvedl své varhanické umění mj. i uvedením technicky náročné Toccaty F dur od Ch. M. Widora. Poslední skladbou koncertu, kterou Markéta Mátlová zazpívala s nádhernou kyticí v náručí, bylo Ave Maria od Franze Schuberta. Tato modlitba k Panně Marii se tak stala velmi důstojnou a krásnou tečkou za letošním varhanním festivalem ve Filipově.
Irena Trmalová