Nejúspěšnějším žákem rumburského gymnázia se stal v letošním roce Štefan Záležák ze sexty, který vyhrál celonárodní kolo olympiády v němčině. Jako jediný Čech se tak ve své kategorii kvalifikoval do celosvětového kola, které se uskutečnilo v Hamburku.
Na 14 dní se do krásného multikulturního města na Labi sjelo 90 úspěšných olympioniků ze 46 zemí světa. Rozmanitý program plný společných kulturních a sportovních aktivit vyvrcholil olympiádou v němčině. Soutěžící se ve skupinách připravovali na prezentaci společného projektu na svých jazykových úrovních podle Evropského referenčního rámce. Formou scénky či malého divadelního představení ztvárnili libovolné společenské téma, například konflikt mezi generacemi, vliv médií a reklamy na mládež apod. Kromě toho každý účastník musel vytvořit plakát vztahující se k Německu, k Hamburku či německému jazyku. Odborná porota pak hodnotila kreativitu a sociální kompetenci dětí.
Všichni se shodli na tom, že není nutné vyhrát, ale být při tom. Opravdu bylo fascinující, s jakou samozřejmostí spolu německy konverzovali Islanďan, Keňan, Indka, Polák, Američan, Čech, Brazilka, Makedonec nebo Švéd.
Hlavní ceny, jazykový pobyt na Goethe Institutu v Německu, byly vítězům předány na hamburské radnici. Vítězi se stali Japonec, Bulharka a dívka z Bosny-Hercegoviny. Zvláštní cenu za kreativitu obdržela dívka z Kamerunu.
Učitelé, kteří doprovázeli »své« vítěze, měli svůj program zaměřený na metodiku a didaktiku německého jazyka, a na aktuální dění v Hamburku a Německu. Jsem za tuto možnost velmi vděčná. Ještě nikdy jsem neměla tu příležitost trávit tolik dní s lidmi z celého světa, dozvědět se, jak například v Kamerunu nebo v Jihoafrické republice funguje školství, jak narůstá zájem o němčinu v Číně či Jižní Koreji. Tiše jsem všem těm mladým studentům záviděla možnosti, které jim přináší výborná znalost cizího jazyka. Uměla bych si představit studovat na univerzitě v Německu, a Hamburk by byl bezesporu ideálním místem - multikulturní město plné protikladů, město s mnoha parky, s kouzelným přístavem, který ho spojuje s mořem. Rozhodně bych popřela názor, že severní Němci jsou chladní a nepřístupní. Sama jsem se jako cizinka v cizím městě setkala jen se slušností a vstřícností.
O tom, že tato mezinárodní olympiáda byla velmi mimořádnou akcí, svědčí i velký zájem německých médii. Zajímavý článek vyšel v týdeníku Spiegel, portréty účastníků nahrávalo rádio Deutsche Welle a rozhovory natáčela německá státní televize ZDF.
Dita Hlaváčová