Rumburští úředníci se zapojí do jednodenní protestní stávky, mají i podporu radnice

Publikováno: 2.12.2010 Autor: red
Rumburští úředníci se zapojí do jednodenní protestní stávky, mají i podporu radniceÚředníci Městského úřadu v Rumburku se připojí k jednodenní protestní stávce, kterou na 8. prosince vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů. Vedení rumburské radnice stávku podporuje. Podle odborářů je stávka reakcí na neférové, nesystematické a silou prosazované asociální zákony současnou vládou premiéra Petra Nečase. Protestní shromáždění nespokojených zaměstnanců by se měla konat 8. prosince pět minut po dvanácté ve všech krajských a vybraných okresních městech a v Praze. Zúčastnit se však mohou i menší města a obce. Rumburští úředníci se do stávky zapojí také. V tomto směru mají podporu radnice. „Nemám nic proti stávce odborářů a nebudu nikomu bránit, aby se stávky zúčastnil. Jejich požadavky jsou pochopitelné. Vždyť pro úřednici v produktivním věku se zvláštní odbornou způsobilostí, která si měsíčně přijde na třináct tisíc korun, je další snižování platu likvidační. Podmínkou naší podpory stávky ovšem je zachování chodu městského úřadu pro případy krizových a mimořádných situací," uvedla tajemnice úřadu Dagmar Žáková. „Úřad určitě nezůstane zavřený. Jeho činnost bude pro veřejnost v omezeném rozsahu zachována. Nemůže se tak stát, že v případě nějaké ekologické havárie, například vyteklé nafty z nádrže kamionu, nebo v případě řešení náhlých rodinných krizí, kdy je nutná asistence sociálních pracovnic, by veřejnost narazila na zavřené dveře. Přestože vnímáme požadavky odborů jako oprávněné, jejich prosazování nemůže ohrozit nebo omezit bezpečnost a klid veřejnosti," vysvětluje. Ti zaměstnanci, kteří se budou chtít stávky zúčastnit, si vyberou neplacené volno a do práce vůbec nepřijdou. Podle členky ZV odborové organizace městského úřadu Šárky Ranušové se však žádné protestní pochody či shromáždění konat nebudou. „Na zapojení našich lidí do stávky upozorníme pouze tím, že na dveře městského úřadu vyvěsíme informaci pro veřejnost, z jakých důvodů stávkujeme, a že bude zajištěn pouze krizový chod úřadu. Ale žádné demonstrace v Rumburku neplánujeme," ubezpečuje. Podle ní by se do této akce mělo zapojit přes šedesát lidí. Zbývající zaměstnanci úřadu do práce určitě přijdou, stávku však mohou podpořit i nošením protestní nálepky na oděvu, či jiným přiměřeným způsobem.

O co odborářům jde?

  • Zamezit krácení dalších výdajů státu na veřejné služby, kam spadá zdravotnictví, sociální služby, školství a sport, věda a výzkum, kultura a umění, požární ochrana, ochrana životního prostředí, ale i doprava, obrana a bezpečnost, soudnictví, vězeňská služba, oblast důchodového zabezpečení, zastupitelské úřady v cizině atd. V případě dalších vládních škrtů je již v sázce ohrožení především bezpečnosti občanů, kvality zdravotnictví, sociálních a dalších služeb státu.
  • Zamezit krácení platů pracovníků v rozpočtové sféře, jako jsou úředníci, policisté, zdravotníci, ale i pracovníci příspěvkových organizací, jako jsou knihovnice, kulturní pracovníci, pracovníci sportovních zařízení apod.
  • Zabránit tomu, aby se Česká republika vydala cestou nízké ceny práce do chudoby.

Rumburští úředníci na rozdíl od velkých měst stávkovat v ulicích nebudou. Ilustrační foto