Stává se to. Nečekaný pracovní úraz či dopravní nehoda omezí zdravotní stav našich blízkých. Automobil či motocykl viníka způsobí vážnou újmu na zdraví a dotyčný nemusí být ani řidič, ale třeba jen chodec, aby se ocitl v nezáviděníhodné situaci.
Jak jednat v takové situaci sděluje autor Projektu pomoci po těžkém úrazu Jan Malík. Náhradu lze požadovat dva až čtyři roky zpětně po úrazu, tedy až od roku 2006. Většina poškozených neví, že má zpravidla nárok na větší odškodné, než pojišťovna přiznala, a že je lze čerpat dodatečně. Mylně se také většina lidí domnívá, že bez předchozího úrazového pojištění nemůže žádat nic. Tak tomu právě není.
Projekt pomoci nabízí bezplatné telefonické konzultace občanům s trvalými následky po těžkém pracovním úrazu, po nezaviněné autohavárii, u těžkých úrazů žáků a studentů ve škole, stejně tak při škodě způsobené pochybením lékaře. Konzultace jsou určeny také pozůstalým poškozených.
Bezplatné telefonické konzultace zahrnují poradenství v řešení situace po úrazu, objektivní zhodnocení již vyplaceného odškodného, posouzení lékařských posudků a bodového ohodnocení, nezávislou lékařskou konzultaci se znalcem z oboru a v případě nutnosti zprostředkované zastoupení poškozeného ve sporu s pojišťovnou. Finanční krytí případných právních služeb projektu se většinou sjednává s postiženým až po vyplacení odškodného pojišťovnou.
Telefonickou konzultaci mohou občané sjednat na čísle 723 203 036 s Ing. Janem Malíkem - vedoucím projektu, nebo prostřednictvím e-mailu: nahradaskody@email.cz.
Co možná nevíte...
Na vyplacení náhrady nemá vliv, zda poškozený měl v době úrazu sjednánu úrazovou nebo životní pojistku.
Spolujezdci viníka nehody (včetně rodinných příslušníků) mají plný nárok na náhradu škody na zdraví, ale viníka se jejich nárok po finanční stránce nikterak nedotkne.
Nárok na odškodnění má i chodec, který sám způsobí dopravní nehodu, když vstoupí do vozovky, bude mu však zohledněna případná spoluvina, nicméně má nárok na částečné plnění.
Zdroj: www.nahradaskody.net