Přesně týden po komunálních volbách (22. 10.) se starostové měst a obcí Šluknovského výběžku sešli na zasedání Sdružení pro rozvoj Šluknovska naposledy v tomto čtyřletém funkčním období. Tentokrát se však schůzka nekonala v pracovním a tvůrčím duchu jako obvykle, ale ovládla ji poněkud smutná a melancholická nálada. Bylo to naposledy, kdy se starostové sešli v tomto složení.
Při příštím sdružení zde již zasednou noví lidé. Po osmi letech se také bude volit i nový předseda, který nahradí odstupujícího starostu Šluknova Milana Kořínka.
Na starostech byla znát únava po nedávno skončené předvolební kampani, kterou většina z nich hodnotila jako kampaň plnou zloby, negativity a intrik. Popisovali své špatné zkušenosti s některými protikandidáty, kteří ve snaze uspět ve volbách využívali k očernění svých rivalů řadu lží, podpásových útoků a pomluv. Že to byl boj krutý a zákeřný potvrdil i starosta Mikulášovic Stanislav Hladík, který jen těžko ovládal své rozrušení, když popisoval situaci před volbami ve svém městě. „Nikdy jsem nezažil nic horšího a špinavějšího. Bylo to zákeřné, zlé a nespravedlivé," zhodnotil situaci.
Někteří starostové již věděli, že budou moci svůj mandát zastávat i v následujícím volebním období, řada z nich se však předběžně se svými funkcemi, se svou rozdělanou prací i s kolegy starosty rozloučila.
Nejistá je také budoucnost Sdružení pro rozvoj Šluknovska, protože se začaly ozývat hlasy, že by mělo být rozpuštěno. Ale mnozí mají jiný názor. Sdružení pro rozvoj Šluknovska již několikrát prokázalo, že je důstojným partnerem pro jednání s ministerstvy a orgány státní správy. Jeho vliv v posledních letech mnohonásobně vzrostl, a díky jeho činnosti se tak Šluknovský výběžek prosazuje do povědomí jako celek, a ne jen jako parta osmnácti nezávislých starostů. Díky aktivitě SPRŠ bylo například zastaveno rušení Finančního úřadu v Rumburku, nebo Rychlé záchranné služby ve Velkém Šenově. SPRŠ se také velmi angažovalo v problematice dopravní obslužnosti, slučování středních škol, znovuotevření hraničního železničního přejezdu mezi Dolní Poustevnou a Sebnitz a v mnoha dalších případech. Co však bude se Sdružením dál rozhodne až jeho nové složení.
Po změnách volají také starostové z Mikroregionu Sever, kteří již několikrát vyzvali Rumburk, aby se stal členem tohoto sdružení, a aby tak, jako město pověřené výkonem státní správy, posílil svůj vliv v celém regionu. Rumburk si zatím drží odstup a ke svému možnému působení v Mikroregionu Sever se dosud nevyjádřil.
Nejpříjemnější bod celého jednání, udělení Milanovy ceny, přišel až v samém závěru jednání. Tentokrát byly uděleny ceny dvě. Hlavní Milanovu cenu obdržel starosta Chřibské Josef Navrátil, a to za zvelebení centra obce, vybudování náměstí, a především za obětavou práci při záchraně obce při letošních povodních.
Mimořádnou Milanovu cenu udělilo sdružení starostů Jiřímu Víchovi, řediteli mezinárodního ženského cyklistického závodu Tour de Feminin za rozvoj a podporu cyklistického sportu a za propagaci Šluknovského výběžku.
Poslední společná fotografie starostů měst a obcí Šluknovského výběžku v tomto volebním období. Foto: gdo