Na sanaci podstávkových domů získala v roce 2009 Společnost pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska (TUR) dotaci ve výši téměř jednoho milionu Eur, a to z projektu Evropské unie Ziel3/Cíl3. Podstatou projektu je spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko a hlavním bodem spolupráce jsou sanace podstávkových domů. Souběžně se tedy rekonstruuje podstávkový dům v centru obce Lipová na české straně, v Německu pak dům pod kostelem v obci Cunewalde. Po rekonstrukci by měly sloužit jako vzorové domy pro všechny, kteří budou mít zájem rekonstruovat své podstávky s ohledem na novodobé požadavky, například v rámci tepelných úspor, při využití původních materiálů. Tímto by měla vznikat jednotná měřítka požadavků na kvalitu materiálu, práce a jednání.
Při tiskové konferenci, která se konala 20. října v Lipové, představil předseda Společnosti pro trvale udržitelný rozvoj Šluknovska Pavel Svoboda smysl projektu s názvem Přeshraniční síť pro zachování podstávkových domů. Konference se zúčastnil také hlavní partner projektu - společnost Holzhaus Bautzen s předsedou Dr. Gunterem Hankem, kooperační partner, kterým je skupina odborníků Fachring Umgebindehaus, a také společnost Biotec. Všichni jmenovaní partneři jsou z Německa, jediným českým partnerem projektu je společnost TUR.
Součástí česko-německé spolupráce je také zavedení certifikací pro architekty, stavební inženýry a řemeslníky, kteří se rekonstrukcemi podstávkových domů zabývají. Tato ocenění se v Německu udělují již od minulého roku. Nyní společnost TUR vytváří systém udělování certifikací také pro české firmy, a to ve spolupráci s odborníky z Fachring Umgebindehaus. Vznikne tak katalog firem z Německa a z Čech, který bude prezentován na veletrzích, úřadech a internetu.
Podle koordinátorky projektu Kláry Svobodové spolupracují Češi i Němci mezi sebou i v jiných oblastech. Pořádají společné workshopy a kolokvia, kde si předávají informace a zkušenosti pomocí praktických ukázek nebo přednášek. Snaží se tak oslovit firmy, které mají o podstávkové domy a jejich rekonstrukci zájem. Zároveň plánují vytvořit společné dvoujazyčné česko-německé internetové stránky, kde budou rekonstrukční práce detailně zdokumentovány, a kde budou probíhat diskuze pro odborníky i laiky.