Sedmý srpen 2010 se zapíše do historie Šluknovského výběžku jako den, kdy promluvily živly. Po celonočních přívalových deštích v noci z pátku 6. srpna na sobotu sedmého dramaticky stouply hladiny všech potoků na celém území Šluknovského výběžku a během dopoledních hodin se začaly vylévat ze svých koryt.
Na řece Mandavě byla ještě v sedm hodin ráno zaznamenána hladina vody ve výšce 32 centimetrů a průtok 1,44 m krychlových za sekundu, o pouhých pět hodin později se již korytem valila řeka o průtoku 45 m3 za sekundu a hladina vody vystoupala až na 180 cm. Mandava ve Varnsdorfu kulminovala okolo šesté hodiny večer, kdy dosáhla výšky 242 cm a průtok přesáhl 52 m3/s.
Dramatická byla situace i v Rumburku, kde hladina Mandavy vystoupala z obvyklých 20 centimetrů na tři metry a průtok vody za sekundu se tak zvýšil z jednoho metru krychlového na 45 metrů. V Rumburku voda napáchala značné škody, a to zejména v Horním Jindřichově, kde poničila most, odnesla lávku a zaplavila okolo sto domů. Hasiči museli evakuovat sedm lidí do ubytovny střední polygrafické školy, jedna žena musela být hospitalizována v nemocnici. Voda na několik hodin odřízla některé části Rumburku od okolního světa poté, co zaplavila přístupové cesty.
Horko díky velké vodě bylo i obyvatelům Krásného Buku a Kyjova, kde rozlitý potok zaplavil na dvacítku domů v jeho okolí a zatarasil všechny přístupové cesty. V jednu chvíli se zdálo, že se přes hráz přelije i rybník Cimrák v centru města a zaplaví nově zrekonstruované Křinické náměstí. Naštěstí se počasí umoudřilo a vytrvalý déšť ustal právě včas a katastrofu se tak podařilo odvrátit.
Voda řádila zejména v severní části Šluknovska. V Dolní Poustevně strhla dva mosty, poničila komunikace a zaplavila osm domů, poničený most hlásí i obec Lipová, vyplavené domy jsou ve Velkém Šenově, v Lobendavě a v Mikulášovicích. Ve Šluknově voda zaplavila hlavní dopravní průtah městem a odřízla severní část výběžku od zbytku republiky. Objížďka byla možná jen přes okrajové části města. Problémy měli i rybníkáři, kterým okolo šesté hodiny večer začal přetékat přes hráz Šluknovský rybník.
Na železniční trati mezi Rumburkem a Šluknovem byl od sedmnácté hodiny až do rána zastaven provoz.
Situace se začala uklidňovat již v nočních hodinách, kdy po jednadvacáté hodině večer začaly klesat hladiny potoků a Mandavy.
Nedělní ráno se tvářilo, jako kdyby se den předtím neodehrálo nic dramatického. Lidé z postižených oblastí, až na malé výjimky, již nemuseli bojovat s vodním živlem, ale naopak začali uklízet naplavený nepořádek, opravovat škody a sčítat je.
Pamětníci si podobnou spoušť ve výběžku téměř nepamatují. Mnozí se shodují na tom, že podobná katastrofa postihla.Šluknovsko okolo roku 1958, ti starší se vracejí k výpovědi starých Němců, jejichž předci něco podobného zažili o třicet let dříve, v roce 1928. Z historických pramenů víme, že podobně ničivé povodně postihly Šluknovsko koncem 19. století.
Rumburk - Horní Jindřichov, řeka Mandava, sobota 7. srpna 2010. Foto: Zdeněk Novák