Rumburk, Mikulášovice, Lobendava • 65. výročí osvobození naší vlasti od nacistické okupace si v pátek 7. května připomněli starostové a zástupci společenského, politického a kulturního života obcí Šluknovského výběžku.
Pietní akt k uctění památky hrdinů 2. polské armády, kteří padli při osvobozovacích bojích tohoto regionu, se konal v Lobendavě, Mikulášovicích a Rumburku za účasti senátora Jaroslava Sykáčka, starosty Mikulášovic Stanislava Hladíka a starostky Lobendavy Lenky Hausdorfové. Zúčastnila se ho také polská delegace vedená velvyslancem Polské republiky v ČR Janem Pastwou a polským vojenským atašé plukovníkem Debskim.
„Nemohu se zbavit dojmu, že si v různých dobách vykládáme naše dějiny různým způsobem. Před rokem 1989 jsme často při oslavách osvobození pozapomínali na podíl Američanů, po revoluci jsem zas pociťoval jakýsi ostych uznat největší podíl na osvobození naší země armádě sovětské. Je proto nutno říci jasně a srozumitelně, že naše města Rumburk, Mikulášovice a Lobendavu osvobodila vojska 2. polské armády a že tato vojska byla nedílnou součástí 1. ukrajinského frontu pod velením maršála Koněva. Je nutné si také připomenout, že v Rumburku byl za války zřízen zajatecký tábor, v němž byli vězněni do r. 1942 polští a francouzští vojáci a po tomto roce sovětští vojáci a prostí sovětští občané, z nichž někteří fyzické útrapy nepřežili. I jim patří naše vzpomínka.
Je důležité nikdy na všechny padlé nezapomenout a zkušenost z II. světové války brát jako varování, aby se již nikdy nic podobného neopakovalo," uvedl ve své slavnostní řeči starosta Rumburku a senátor Jaroslav Sykáček.
Přístup Čechů k padlým Polákům ocenil i velvyslanec Jan Pastwa. „Od českých hranic až k Mělníku padlo v posledních dnech války přes tři sta Poláků a polské orlice dnes zdobí jejich hroby. Děkuji za úctu, kterou mým padlým rodákům Češi prokazují," poděkoval velvyslanec Pastwa. Ten také vzpomenul i nedávnou polskou tragédii, kdy při leteckém neštěstí zahynul polský prezident Lech Kaćzinski i s velkou částí polské politické, společenské a vojenské elity. „Jsem velmi dojat vaší reakcí nad naší tragédií a účastí Čechů s naším žalem. Tato tragédie, která hluboce zasáhla celý polský národ, však prokázala, že Češi a Poláci jsou si velice blízcí, že jsou to národy bratrské a přátelské a v dobách krize stojí při sobě," dodal Pastwa.
Čestnou stráž u hrobu polských vojáků na Městském hřbitově v Rumburku stáli zástupci rumburských Baráčníků, Sboru dobrovolných hasičů Rumburk a členů libereckého Spolku vojenské historie v dobových uniformách polských vojáků z II. světové války. Vzpomínkového aktu se zúčastnily i desítky rumburských občanů a žáků škol, dojemnou atmosféru umocnilo vystoupení pěveckých sborů Šenováček a Tyršovské zvonky pod vedením sbormistryně Ivety Vondráčkové.
Čestnou stráž u památníku stáli rumburští Baráčníci, hasiči a členové Spolku vojenské historie Liberec. Foto: gdo