Listuji si útlým almanachem Milana Ledvinky „Padesát let s Hraničářem", který byl vydán v roce 1995 a který mapuje rumburské ochotnické divadlo v údobí padesáti let. Za tu dobu se na prknech, která znamenají svět, vystřídalo mnoho ochotníků, kteří ve svém volnu rozdávali radost, potěšení a někdy i naději stovkám návštěvníků jejich představení.
„Je zákonité, že k menším, či větším roztržkám nelze nejspíš zabránit v žádném kolektivu, kde se tříbí umělecké a osobní názory," napsal tehdy do almanachu M. Ledvinka, a myslel tím na útlum činnosti souboru, který v roce 1970 trval pět let. Ano, plných pět let se někteří členové souboru hledali, až zvítězila ta nepopsatelná touha tvořit, a mnozí z těch, co odešli, našli opět cestu na ta prkna, opět jim zavoněly šminky, zase se šli „pitvořit" na scénu. Mezi ně však našli cestu i mladí a noví členové souboru. Jedním z nich byl v roce 1975 i Vladimír Šamša.
Jsem rád, že je stále ochoten jako správný ochotník táhnout dál tu káru Thalie a nadále jako vedoucí, režisér a herec souboru Domu kultury Střelnice ovlivňovat kulturu v Rumburku.
Jednou z her, které jím vedený soubor nastudoval, byla pohádka Sólo pro čerta autora K. Svobody. O letošních Velikonocích měla premiéru a zájem ze strany diváků mne velmi překvapil. Divadelní sál byl z větší části zaplněn dychtivými dětmi i dospělými, a tak entrée čerta v podání Karla Nedvídka byla jimi uvítána v očekávání věcí příštích.
Vedle již „otřískaných" pardů jeviště Jana Solara, Kristýny Chladové, či již zmíněných Karla Nedvídka a Vládi Šamši, předváděli se v chvílemi moderně pojaté pohádce i pokročilí, či začínající herci.
Nechci hodnotit jejich výkon, neboť jsem byl na premiéře hry. Teprve další a další její uvedení ukáže, jak se mládež odváže. Již nyní však mají u mne všichni velké PLUS, a to za odvahu, s níž před početné publikum předstupují. Doufejme, že potlesk, ta nejkrásnější odměna ochotníkům za jejich výkon, si je získal a dodal jim nejen chuť k další tvorbě, ale i chuť se prát v budoucnu s textem o mnoho složitějším. Podle slov Vládi Šamši chystají na podzim nacvičit veselohru. Současné vedení Domu kultury Střelnice Rumburk jim k tomu určitě vytvoří přijatelné podmínky, soudě podle propagačních materiálů vydaných k premiéře uvedené hry.