Správa Národního parku České Švýcarsko v průběhu května až do počátku června musí z území národního parku odvézt šest tisíc kubíků polomového a kůrovcového dřeva, které padlo za oběť lednové vichřici Emma. Pokud by dřevo zůstalo v lesích i nadále ležet, hrozila by kůrovcová kalamita.
„Ponechání polomového a kůrovcového dřeva svému osudu by mohlo mít na lesy na území národního parku i v jeho okolí značně nepříznivé dopady,“ vysvětluje Jan Drozd, zástupce ředitele Správy NP České Švýcarsko a dodává:
„Správa parku pracuje na přeměně lesů do takového stavu, aby se les dokázal v budoucnu s výskytem kůrovce vyrovnat sám. Přeměna stávajících smrkových monokultur na lesy blízké přírodě je však otázkou několika desítek let.“
V souvislosti s odvozem dřeva se přechodně zvýší provoz nákladních automobilů, a to v průměru o šest denně.
„Národní park České Švýcarsko proto nabádá návštěvníky parku a turisty k opatrnosti, zejména při vyhýbání se nákladním vozům a v okolí skládek dřeva. Klády jsou proti pohybu sice zajištěny, přesto však mohou představovat zdroj nebezpečí. Skládky rozhodně nejsou vhodné hřiště pro děti, ani dospělí by se v jejich blízkosti neměli zdržovat,“ vzkazuje Tomáš Salov, tiskový mluvčí SNP ČŠ.