Po několika letech se na most přes Mandavu na Pražské ulici v Rumburku vrátily sochy dvou světců - sv. Jana Nepomuckého a sv. Šebestiána. Ty dlouhou dobu spočívaly v bezpečí domu kultury a později rumburské lorety, protože jejich původní stanoviště bylo v dezolátním stavu a sochy tak byly bezprostředně ohroženy. Teprve po nákladné rekonstrukci mostu v loňském roce se začalo uvažovat o tom, že by se téměř dvě stě padesát let staré sochy vrátily tam, kam patří. V sobotu 19. května k tomu skutečně došlo a další rumburská památka se tak konečně zaskvěla v celé své kráse.
Obě sochy byly vytvořeny v 18. století z jemnozrnného pískovce. Socha sv. Jana Nepomuckého byla pořízena paní Annou Gerstmannovou v roce 1759, o čemž svědčí nápis po pravé straně soklu. Na jeho druhé straně je vytesán nápis v němčině, jehož překlad zní: „Zatímco všude planou válečné pochodně, zde v míru žijící nechali tento pomník vystavěti.“ Autorem sochy je Josef Klein z České Kamenice. Ten zpodobnil klečící postavu světce na mracích oděnou do tradičního kanovnického roucha. Sv. Jan má plnovous, dlouhé vlnité vlasy, v levé zdvižené ruce drží rozměrný krucifix s korpusem Krista, který z pravé strany přidržuje andílek. V pravé ruce svírá palmový list, u jeho nohou leží biret, z pod něhož vykukuje hlava andílka. Socha byla v letech 1995 - 1997 restaurována. Socha sv. Šebestiána byla vytvořena neznámým autorem kolem roku 1759.
Zobrazuje světce při jeho prvním mučení císařem Diokleciánem. Šebestián je oděn pouze do bederní roušky, opřen o kmen stromu, k němuž je připoután za pravou nohu. Tradiční atribut, podle kterého lze světce vždy bezpečně poznat (šípy v hrudi), na této soše chybí. Světec je zpodobněn bez vousů s dlou-hými vlnitými vlasy. Socha byla po poškození, kdy chyběla část chodidla se stylizovanou podestou, restaurována v letech 1995 - 1997. Tato socha je zajímavá i tím, že se její autor, ač ještě silně ovlivněn barokním uměním, nechal inspirovat nově vznikajícím klasicismem z konce 18. století. Socha je dílem vyzrálého kamenosochařského umělce vysokých kvalit.
Sv. Jan Nepomucký je patronem vod a po sv. Václavu nejoblíbenějším českým světcem. S jeho sochami se setkáváme téměř na každém mostě. Sv. Šebestián je ochráncem lidí před morovou epidemií.