Při své nedávné cestě do Rumburka jsem si byl prohlédnout rekonstrukci kamenného mostu přes Mandavu, který mě zaujal již dříve. Patří k dopravní páteři města. Protože byl celá desetiletí přetěžován, musela být v srpnu 1995 jeho nosná konstrukce zpevněna ocelovými táhly. Nyní došlo k obnažení všech tří kleneb a probíhá jeho celková rekonstrukce. Doporučuji toto dílo k prohlédnutí.
Mostu se dříve říkalo Königsbrücke, což lze překládat jako Královský most či Königův most. Byl středem obdivu již v minulosti. Pochvalně se o něm píše v žitavských novinách (Zittauer Morgenzeitung) z roku 1932: „
Most je svým architektonickým provedením nejkrásnější na toku Mandavy. Ba v celém povodí Nisy se nenajde jemu podobný, který by byl postaven s takovým citem pro rytmiku oblouků, pro ztvárnění ledolamů a pro zakomponování plastik. Sousoší znázorňuje sv. Jana Nepomuckého a sv. Šebestiána. Pískovcové kvádry dodávají mostu dojem mimořádné pevnosti.“ Z článku se bohužel nedovídáme nic o stáří a nosnosti mostu. Těžko si také dovedeme představit, kolik tun nákladu se tudy po staletí převezlo oběma směry. Zajímala by mě budoucnost mostu. Krásné by bylo osadit na něm znovu obě sochy (podobně, jak se to povedlo na mostě na náměstí ve Chřibské) a zachovat celkovou tvář tohoto architektonického skvostu.