Několikrát do roka máme možnost potkat ho v Krásné Lípě. S vrcholnými představiteli velkých měst se tu běžně nepotkáváme, ale primátora krajského města a po červnových volbách i poslance Parlamentu ČR přivádí do Krásné Lípy nejen přátelství se starostou Linhartem. Sám Petr Gandalovič to vysvětluje takto:
„
České Švýcarsko je nádherná krajina se spoustou míst k výletům a z Ústí sem není daleko. Navíc mám v Krásné Lípě několik známých a přátel, kromě starosty se znám dobře s Honzou Eichlerem, ředitelka krásnolipské základní školy je má spolužačka z univerzity. A především jsem členem správní rady obecně prospěšné společnosti České Švýcarsko, kterou Krásná Lípa spoluzakládala mimo jiné kvůli podpoře ekologicky šetrné turistiky a propagaci regionu. No a já jsem primátorem největšího města v širším regionu a můj vztah k turistice nejlépe dokládá to, že sem přijíždím možná častěji s batůžkem na zádech než v obleku a s kravatou.“
Jak se vám daří skloubit starosti o stotisícovou aglomeraci a práci v o.p.s. České Švýcarsko?
„
Je toho samozřejmě hodně, ale jsou to činnosti, které se doplňují a dají mi nahlédnout do větších souvislostí a podrobnějších znalostí našeho kraje. Jsem velice rád, že se mohu alespoň trochu účastnit na aktivitách, které naše ópéeska realizuje. Za poslední tři roky se podařilo především lidem ve vedení organizace v čele s Markem Mrázem nastartovat mnoho důležitých projektů v regionu Českého Švýcarska, a to nejen v oblasti rozvoje cestovního ruchu a životního prostředí. Projekty podporované ze státního rozpočtu, fondů EU i OSN pomohou celému Českému Švýcarsku a Šluknovsku.“
Šest let jste byl generálním konzulem ČR v New Yorku, máte tedy možnost srovnávat. Z čeho si podle vás můžeme brát příklad v oblasti životního prostředí, životního stylu, obecně v přístupu k životu?
„
Celý ten pobyt byl velmi zajímavý a inspirující. Dá se říci, že z něho stále čerpám ve své práci primátora, ale i v Českém Švýcarsku. Jedna věc byl důraz na pořádek a boj proti zločinu, který jsem viděl v New Yorku, na druhé straně bylo vidět, že Američané si velmi dávají záležet na ochraně životního prostředí. Koneckonců, americké národní parky jsou samy o sobě pojmem.“
V Ústí jsem pět let studoval, a tak pozorně vnímám jeho města. Z ušmudlané Popelky, ponurého, šedého města se stává dynamicky se rozvíjející centrum kraje. Čerstvou vizitkou je opravená dominanta, dlouho chátrající Větruše, rekonstruuje se centrální náměstí, komunikace, veřejná prostranství. Co z toho považujete vy jako primátor za největší úspěch?
„
To vše je vlastně teprve začátek nutný k přeměně našeho města. Daří se nám rozumně hospodařit, získávat dotace na cílené projekty. Ty stavby jsou ve většině vlastně v počátku a řada dalších se rozeběhne zanedlouho, např. rozsáhlá obnova a přeměna muzea, ze kterého chceme vybudovat muzeum česko-německých vztahů, což by mohlo přilákat mnoho turistů. Ústí má dobře našlápnuto. Myslím, že v tom je jistá podobnost s Krásnou Lípou a aktivitami v Českém Švýcarsku. Důležité však je, že se v Ústí ve větší míře začínají projevovat soukromé investice. To je velký příslib do budoucna.“
Řídíte město s o řád větším rozpočtem než má například Krásná Lípa, ale řada problémů je jistě shodná s těmi místními. Co trápí Ústí nejvíce? „
Zásadní je přehnaná a nepřehledná legislativa, nevymahatelnost práva a obrovská administrativa. Pokud jde o obce a města, opět obecně platí, že stát na nás převádí řadu úkolů a odpovědnosti, ovšem bez finančního krytí a reálných pravomocí. Společný problém máme tady se zneužíváním sociálních dávek lidmi, kteří dlouhodobě nepracují a ani nechtějí pracovat. V Ústí nad Labem jsme měli problém Matiční, nyní se nám podařilo v této oblasti již udělat pořádek.“
V předmluvě, kterou uvádíte novou knihu o lidových památkách Českého Švýcarska, je patrný apel na udržení a zachování odkazu našich předků.
„
Ústecký kraj má nálepku průmyslového a zdevastovaného regionu, ale je v něm i mnoho zajímavých a vzácných míst. A Národní park České Švýcarsko je jistě dobrým rekreačním místem např. pro obyvatele našeho krajského města a dalších částí republiky, ale i pro návštěvníky ze zahraničí. Unikátní není jen sama příroda, ale i tzv. kulturní krajina a historie tohoto koutu kraje. Právě tato kniha ukazuje další naší zajímavost, lidové stavby, které jsou v mnohých případech úžasné.“
Jste známý jako politik, který se nebojí mluvit ani o tématech, která nejsou veřejností jednoznačně přijímána a vyvolávají diskuze. Mám na mysli otázku násilí na německém obyvatelstvu po konci války, ocenění odbojáře Františka Zajíčka atd. Proč to? Na popularitě vám to zrovna na Ústecku asi moc nepřidá.
„
Protože považuji právě tahle témata za potřebná. Nejde donekonečna přehlížet jednoznačná, historiky doložená fakta. Už dávno se kolem nich mělo přestat chodit po špičkách. Jestli zejména lidé žijící v okrajových částech naší země nebudou otevřeně mluvit o své minulosti, tak nás nečeká ani žádná pořádná budoucnost.“
S primátorem Ústí nad Labem
a poslancem Parlamentu ČR
Petrem Gandalovičem hovořil
Petr Hořeňovský