Prioritní osy Národního rozvojového plánu ČR

Publikováno: 10.5.2006 Autor: red
Stanoveným strategickým cílům Národního rozvojového plánu ČR na nové programovací období let 2007 až 2013 odpovídají prioritní osy (PO), které budou naplňovány prostřednictvím následujících priorit: 1. PO Posilování konkurenceschopnosti české ekonomiky 
  • Konkurenceschopný podnikatelský sektor: Vytvoření podmínek pro český podnikatelský sektor tak, aby byl konkuren-ceschopný jak na vnitřním trhu Evropské unie, tak i ostatních mezinárodních trzích, aby dosahoval vysoké přidané hodnoty a produktivity práce.
  • Rozvoj udržitelného cestovního ruchu: Zvýšení konkurenceschopnosti celého odvětví cestovního ruchu a lázeňství na národní i regionální úrovni.
  • Podpora kapacit vývoje a výzkumu a inovací: Výzkum, vývoj a inovace jako zásadní aspekt rozvoje znalostní ekonomiky v České republice s cílem efektivně využít zdroje EU pro rozvoj kapacit a infrastruktury výzkumu a vývoje, umožňující intenzivnější zapojení i do evropských výzkumných aktivit, dále rozvoj inovací a znalostní ekonomiky v ČR. Podpora využití výsledků vývoje a výzkumu v praxi.
  • Zvyšování zaměstnanosti a zaměstnatelnost: Modernizace politiky zaměstnanosti, motivace k práci a prevence zneužívání systému sociální ochrany. Při tvorbě nových pracovních míst je nutné zohlednit možnosti adaptace pracovních sil na požadované znalosti a dovednosti prostřednictvím vhodného, obsahem přizpůsobeného dalšího vzdělávání pro uchazeče o zaměstnání, ale také rozvojem podpůrných systémů veřejných služeb (podporované zaměstnání, asistenční služby, poradenství, sociální služby, chráněný trh práce apod.), což povede ke zvyšování adaptability účastníků trhu práce a jejich lepší uplatnitelnosti.
2. PO Rozvoj moderní a konkurenceschopné společnosti
  • Vzdělávání: Rozvoj lidských zdrojů, které jsou jedním ze základních faktorů konkurenceschopné ekonomiky. Modernizace vzdělávacích systémů a vytvoření komplexního systému celoživotního učení. Zkvalitnění a individualizace vzdělávání na všech úrovních. Inkluzivní vzdělávání pro žáky a studenty z vyloučeného sociokulturního prostředí.
  • Posilování sociální soudržnosti: Sociální soudržnost je základním cílem politik jak na evropské, tak na národní úrovni. Tato priorita se váže na předchozí, neboť problém sociální exkluze je ve většině případů spojen s nezaměstnaností a omezenou uplatnitelností znevýhodněných osob na trhu práce.
  • Modernizace veřejné správy: Efektivní činnost orgánů a organizací veřejné správy a jejich zaměstnanců a zajištění potřebné dostupnosti a požadované kvality při zajišťování služeb poskytovaných občanům. Hospodárné a účelné nakládání s veřejnými prostředky jako předpoklad konkurenceschopnosti ČR.
3. PO Životní prostředí a dostupnost
  • Ochrana a zlepšení kvality životního prostředí: Zlepšení kvality životního prostředí jako nutného předpokladu atraktivnosti a konkurenceschopnosti státu a jeho regionů při využití inovačních efektů politiky životního prostředí pro udržitelný rozvoj.
  • Zlepšení dostupnosti dopravy, informačních a komunikačních technologií: Dopravní dostupnost v nejširším slova smyslu, tj. efektivní, ekologicky šetrná a bezbariérová doprava osob, zboží, informací i služeb, včetně příslušné infrastruktury a systémů.
4. PO Vyvážený a harmonický rozvoj území České republiky
  •  Vyvážený rozvoj regionů: Vyvážený rozvoj regionů, snižování disparit v socioekonomické úrovni mezi i uvnitř regionů soudržnosti.
  • Rozvoj městských oblastí: Řešení specifických problémů urbanizovaných oblastí, které jsou spojeny s jejich přeměnou - adaptace městských ekonomik a sociálního prostředí, řešení vnitřních problémů měst, podpora měst jako rozvojových center, která svými aktivitami ovlivňují rozvoj svého zázemí.
  • Rozvoj venkovských oblastí: Stabilizace osídlení venkovských oblastí s důrazem na malá městská střediska, zvyšování kvality života venkovské populace, posilování vazeb mezi venkovem a městy, podpora diverzifikace ekonomické struktury venkovských oblastí, podpora spolupráce malých obcí při zajišťování a výkonu veřejné správy.
  • Regionální konkurenceschopnost a zaměstnanost - Praha Řešení specifických problémů Prahy jako metropolitní oblasti v rámci cíle Regionální konkurenceschopnost a zaměstnanost. Posilování Prahy jako významného středoevropského centra socioekonomických, vzdělávacích, výzkumných a inovačních aktivit.
  • Evropská územní spolupráce: Vychází z podpory spolupráce na přeshraniční, meziregionální a nadnárodní úrovni, kterou poskytuje Evropská unie. Jedná se o aplikaci cíle Evropská územní spolupráce v České republice ve vazbě na širší strategie rozvoje spolupráce v Evropské unii.

Bc. Jan Sembdner sembdner@centrum.cz