Co čeká lidi nad 50 let, kteří dostanou výpověď z práce? Jak velkou úlohu při jejich dlouhodobé nezaměstnanosti hraje ztráta společenských kontaktů, pocit izolace, nedostatek informací o možných zdrojích pomoci?
Z odpovědí na tyto otázky Charitní sdružení Děčín vyvodilo konkrétní závěry a od září 2005 realizuje nový projekt „Aktivní padesátka“. Záměrem sdružení je vytvořit pro starší nezaměstnané lidi dostatek příležitostí a služeb potřebných k řešení jejich situace. Padesáti a víceletí budou, a to pokud možno již ve výpovědní době, informováni o nabídce pomoci ve svém okolí. Klasicky přitom půjde o možnost poradenství a rekvalifikace poskytované partnerem projektu, Úřadem práce Děčín. Dále získají i in-formace o službách dalších institucí, např. o sociálně právním poradenství poskytovaném občanskými poradnami v Rumburku i Děčíně aj. Klienti projektu kromě toho budou mít možnost scházet se ve svépomocných klubech, vyměňovat si zkušenosti a podněty k řešení své situace. Pracovníci projektu zajistí i přístup k vyhledávání volných pracovních míst na internetu, v případě zájmu výcvik dovedností potřebných pro úspěšný vstup na pracovní trh, např. sepsání strukturovaného životopisu aj.
Projekt bude užitečný i pro zaměstnavatele, pomůže jim v situaci, kdy musejí propouštět své zaměstnance. Takové rozhodnutí bývá často vynuceno nepříznivou ekonomickou situací ve firmě a pro podnikatele rozhodně není příjemnou záležitostí. V současné době však zpravidla dotyční nemají co svým propouštěným zaměstnancům nabídnout. Projekt takovou nabídku pomoci umožní (může se kupříkladu jednat „jen“ o předání kontaktních informací na realizátory projektu).
Projekt si klade i za cíl měnit jednostranný pohled veřejnosti na pracovní potenciál starších lidí. Existuje i řada pragmatických důvodů, proč právě zaměstnávat tuto věkovou skupinu, a je také realitou, že mnozí starší lidé jsou schopni zvládnout informační technologie.
Konkrétním výstupem dvouletého projektu má být podpora přibližně dvěma stům občanů nad 50 let, z toho téměř třiceti občanům chce projekt pomoci k zaměstnání.
Projektové aktivity se budou odehrávat v mikroregionu Děčín, na severu bývalého okresu na nich bude vydatně participovat partner projektu - Farní charita Rumburk.
Realizace projektu „Aktivní padesátka“ potrvá od 1. 9. 2005 do 31. 8. 2007. Tento dvouletý projekt byl plně finančně podpořen z prostředků ESF Evropské Unie a ze státního rozpočtu ČR. Maximální výše podpory byla stanovena na 3.893.000 Kč.
Bc. Ladislava Vopatová
ředitelka Charitního sdružení Děčín