Agentura pro podporu podnikání a investic CzechInvest zprostředkovala během roku 2004 celkem 145 nových zahraničních i tuzemských investičních projektů v celkové hodnotě téměř 50 miliard korun (1,92 miliardy dolarů). Díky těmto investicím vznikne v České republice v nejbližších letech nejméně 20 tisíc nových pracovních míst, přičemž více než dvě třetiny by měli obsadit kvalifikovaní pracovníci - absolventi středních (39 %) a vysokých škol (21 %). Oproti roku 2003 se jedná o více než 100% nárůst počtu projektů realizovaných prostřednictvím agentury CzechInvest. Celková suma těchto investic vzrostla oproti roku 2003 o více než 10 miliard korun a počet závazně přislíbených pracovních příležitostí vzrostl o celých 8 tisíc.
Podle náměstka ministra průmyslu a obchodu Václava Petříčka je z těchto údajů dobře vidět, že investoři v České republice nehledají pouze levnou pracovní sílu.
„Naprosto klíčová je dnes nabídka kvalifikovaných, vzdělaných pracovníků,“ upozorňuje Petříček.
Velký zájem investorů je o oblast výzkumu a služeb, tedy o ekonomicky nejcennější oblasti investic, kam se v roce 2004 rozhodlo v České republice investovat celkem 41 firem, což představuje více než stopadesátiprocentní nárůst oproti roku 2003. Přibývá také projektů z náročnějších průmyslových sektorů, například přesného strojírenství. Nejvíce investorů, ať už výrobních, vývojových (např. technologická centra společností Ricardo, Robert Bosch, Roper Industries, Siemens), nebo z oblasti strategických služeb (např. Hewlet Packard, SAP, Tieto Enator), přišlo tradičně z Německa. Hned za nimi se v pomyslném žebříčku umístily společnosti původem z České republiky, dále z USA a Japonska. Kromě automobilového sektoru, který je u nás v přímých investicích nejsilnější, směřovala řada projektů také do oblasti strojírenství a elektroniky.
„Značnou část všech nových investic se nám podařilo nasměrovat do regionů, které jsou postiženy největší mírou nezaměstnanosti, tedy do Moravsko-slezského a Ústeckého kraje,“ poukazuje Karolína Bočková, náměstkyně generálního ředitele agentury Czech-Invest, a upřesňuje:
„Moravskoslezský kraj tak získá nové investice v objemu zhruba čtyř miliard korun, které v nejbližších letech vytvoří víc než 4000 přímých pracovních míst. Do Ústeckého kraje míří investice v objemu téměř šesti miliard a vytvořeno bude více než 1000 nových pracovních příležitostí.“
Mezi největší investory v České republice patří firma Benteler, která zahájila výstavbu svého výrobního podniku na Průmyslové zóně Rumburk s celkovou investicí 1,5 miliardy korun a která se tak na žebříčku největších investičních projektů umístila na čtvrtém místě. Před ní jsou jen dvě firmy investující v kraji Vysočina, a to Bosch Diesel s 3,2 miliardami korun investic a Kronospan, která investovala 2,6 miliardy korun. Třetí místo obsadila firma Ronal s investicemi za 2 miliardy korun v Pardubickém kraji.