Na rozhlednu Dýmník
Nenechte si ujít návštěvu velkorysého daru městského radního Augusta Wenschuba, který se rozhodl, že ke svým šedesátinám a odchodu do důchodu vybuduje rozhlednu, kterou poté věnoval darem rumburské sekci Horského spolku pro nejsevernější Čechy. Slavnostní otevření rozhledny, jejíž výstavba trvala necelých deset měsíců, se konalo 27. září 1896 a po svém zakladateli nesla dlouho jméno Augustova věž.
Rozhledna vysoká 15 metrů byla postavena na kopci Dýmník a její nadmořská výška je 515 metrů. Za dobrého počasí jsou z rozhledny vidět Dolní Křečany a Jiříkov, německý Kottmar, Rumburk, varnsdorfský Špičák, Lužické hory, Ještěd, Vlčí hora a další vrchy.
Z Rumburku se na Dýmník dostanete po žluté značce kolem koupaliště a po silničce až k restauraci na Dýmníku. Od restaurace je to k rozhledně asi sto metrů po modré značce. Rozhledna je stále volně přístupná.
V restauraci se nejen dobře najíte, ale díky možnosti ubytování zde můžete pobýt i přes noc, kromě toho zde můžete zakoupit různé suvenýry a pohledy. Restaurace tu stojí již od roku 1895 a je centrem nejen turistických výprav, ale i společenských a kulturních akcí. Jsou zde pořádány společenské i maturitní plesy, módní přehlídky, podnikové večírky, svatební hostiny a další akce.
Kopec Dýmník je sopečného původu, celý vrch tvoří čedič, o čemž se můžete přesvědčit u rozhledny, kde najdete známé „varhany“.
Z Dýmníku do Zahrad
Pokud půjdete od restaurace na Dýmníku stále po žluté značce dál, dojdete krásnou lesní cestou, lehce zvlněnou a bez stoupání až do obce Zahrady.
Cestou budete přecházet přes křižovatku silnic do Nových Křečan, Krásné Lípy a Brtníků. Její zvláštností je to, že stojí na rozvodí severo-baltském. Při pohledu ve směru vaší cesty teče voda po vaší pravé ruce do Baltského moře a voda nalevo do Severního moře. V obci Zahrady, která je součástí města Krásná Lípa, doporučujeme návštěvu soukromé zahrady u Schnitnerů, kde dostanete odborný výklad o zdejší geologické mapě. Je to snad jediná takto zpracovaná geologická mapa hornin v Evropě. K této mapě se dostanete, pokud budete pokračovat dál po žluté značce až k ukazateli, který vám cestu ke Schnitnerům ukáže. Zahrada je otevřená od 15. května až do 30. září.
Cestou jistě zavadíte o takzvanou Žebráckou kapli, ke které se váže pověst o chudém žebrákovi, který v těchto místech zemřel. Na jeho přání a za peníze, které u něho byly nalezeny, byla tato kaplička postavena a na ní byla vyobrazena žebrákova podobizna.
Ze Zahrad na Vlčí horu
Tato příjemná procházka však může ještě dále pokračovat. Stačí se jen držet žluté značky až na rozcestí, které se kříží se značkou červenou. Zde si můžete udělat malou přestávku na svačinu a zaskočit k nedaleké Verončině studánce s výbornou pitnou vodou. Potom se však vydejte zpátky po žluté značce a zvolna vystoupejte k rozhledně Vlčí hora.
Při závěrečném stoupání na tento vrch, který má nadmořskou výšku 581 m, nedoporučujeme, abyste se řídili kompasem. Magnetovec obsažený v hornině způsobuje na některých místech odchylku střelky od severního směru až o čtyřicet stupňů. Raději se orientujte podle žluté turistické značky.
Tuto nádhernou rozhlednu s fantastickou vyhlídkou postavil Horský spolek pro nejsevernější Čechy podle plánu rumburského stavitele Josefa Hampela (který byl mimo jiné i autorem rozhledny na Dýmníku). Věž na Vlčí hoře byla slavnostně otevřena 19. 5. 1889 a o této významné události psaly noviny a turistické časopisy nejen v Čechách, ale i v sousedním Německu.
Na rozhledně budete vždy mile přivítáni a pohoštěni, ale také obdarováni podrobným a poutavým výkladem. Zakoupit zde můžete řadu suvenýrů a pohledů.
Výlet končí v Brtníkách
Pokud se rozhodnete pro procházku na obě rozhledny, ujdete pohodlně a bez větší námahy téměř třináct kilometrů. Cesta z Vlčí hory poté vede do osady Brtníky, stačí se jen držet žluté značky až na okraj lesa, kde se tentokrát připojíte ke značce červené. Po ní dojdete do Brtníků, kde jsou dvě výborné a laciné restaurace. Zde si můžete dát chutný oběd a příjemně tak zakončit svůj výlet.
První zmínka o této obci pochází z roku 1346 a až do roku 1946 se jmenovala Zeidler, což německy znamená „včelař“. Prý se tu dříve vyráběly včelí úly, staročesky brty, a odtud pochází tedy oba názvy obce, český i německý. Nad obcí budete procházet Křížový vrch s kaplí Nejsvětější Trojice. Cestou k vlakové zastávce, odkud dojedete vláčkem zpět do Rumburku, minete místní hřbitov s kaplí z roku 1850.
Zavítejte na sever
Pokud toužíte po klidné procházce lesními cestami, kde není slyšet nic jiného než zpěv ptáků a na kterých vás vyruší jen prchající srnky, liška nebo rozčilená veverka, vydejte se do severní části Šluknovského výběžku. Ať již pěší, nebo cyklistické výlety v okolí jednotlivých měst vám přinesou mnoho odpočinku a relaxace.