V sobotu 11. června byla v Království slavnostně odhalena pamětní deska páteru Wenzlu Karlovi na budově tamního kostela.
Páter Wenzl Karl (1802 - 1870) byl významnou osobností Šluknovska 19. století. Byl nejen vynikajícím knězem, oceněným tituly osobního děkana a kanovníka, ale také uznávaným botanikem. V letech 1845 - 1846 vykonal cestu do Itálie, pobýval bezmála půl roku v Římě, kde byl osobně přijat papežem Řehořem XVI. a dostalo se mu i jiných poct.
Obsáhlý popis cesty z hlediska botanického uveřejňoval Karl roku 1851 na pokračování v odborném botanickém časopise, který vycházel ve Vídni. Stejným způsobem publikoval o rok později výsledky své mnohaleté badatelské práce o květeně Šluknovského výběžku (Nord - Böhmen und seine Flora). Po působení ve Šluknově a ve Fukově zakotvil od roku 1855 v Království, kde také zemřel.
Odhalení pamětní desky tomuto knězi a botanikovi předcházela bohoslužba v kostele sv. Vavřince. Celebrovali ji Mons. Karel Havelka, generální vikář litoměřické diecéze, spolu se šluknovských farářem P. Pavlem Procházkou. Ke slavnostnímu rázu bohoslužby přispěl zpěvem vilémovský chrámový sbor řízený MUDr. Markétou Englerovou. Po bohoslužbě sbor zazpíval u Karlova hrobu na nedalekém hřbitově skladbu Patrika Englera, inspirovanou verši na náhrobním kameni.
Poslední část slavnosti probíhala před průčelím kostela. Tam po projevech botanika Ing. Petra Bauera a paní Gertrud Stracke - Herkner odhalil šluknovský starosta Ing. Milan Kořínek pamětní desku, která je dílem děčínského uměleckého kameníka Jana Pokorného. Z litoměřického diecézního archivu byla přivezena olejomalba, na které malíř zobrazil botanika Karla symbolicky s květinou v ruce. Motiv této květiny ztvárnil Jan Pokorný také na pamětní desce.
Slavnosti se zúčastnilo bezmála sto osob z Čech i přilehlé oblasti Saska.
Starosta Šluknova Ing. Milan Kořínek odhaluje pamětní desku významnému knězi a botanikovi Wenzelu Karlovi. Foto P. Bauer