Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko představila v Praze své nové rozvojové projekty zaměřené na podporu cestovního ruchu a ochranu životního prostředí v regionu České Švýcarsko, financované převážně z mezinárodních fondů a Strukturálních fondů Evropské unie. Tyto projekty otevírají Českému Švýcarsku jedinečnou možnost vymanit se z periferie zájmů i z doposud přetrvávající socio-ekonomické stagnace a mají vytvořit z tohoto regionu prosperující území respektující jedinečné přírodní bohatství Národního parku České Švýcarsko. Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko tak konkrétně napomáhá naplňovat hlavní vize rozvoje regionu: navrátit České Švýcarsko (po vzoru Irska nebo portugalských a řeckých regionů) na výsluní středoevropského života.
Jednotlivé projekty představili jejich manažeři, ředitel o.p.s. České Švýcarsko Mgr. Marek Mráz, manažer projektů Radim Burkoň a starosta města Krásná Lípa Ing. Zbyněk Linhart. Za nejperspektivnější ekonomické odvětví oblasti Českého Švýcarska je považován cestovní ruch. A právě z tohoto faktu vychází Vize šetrné turistiky bez hranic. Rozvoj celého regionu Českého Švýcarska podpoří desetimilionový projekt „Propagační a informační kampaň České Švýcarsko“, který získal grant ze Strukturálních fondů EU - Společného regionálního operačního programu (SROP). Posláním projektu je vytvořit nová pracovní místa rozvojem cestovního ruchu a zároveň zkvalitnit informační obsluhu území Českého Švýcarska, a to zpracováním koncepce optimálního rozvoje cestovního ruchu v Českém Švýcarsku, ale i vydáním nových map, průvodců a publikací, výrobou suvenýrů a populárně-naučného CD-ROMu a filmu, ale i rozšířením průvodcovských služeb.
Dalším projektem, který představil manažer projektu a zároveň starosta města Krásná Lípa Ing. Zbyněk Linhart, je „Centrum Národního parku České Švýcarsko“ s celkovým rozpočtem 163 milionů korun, jež je rovněž financován částkou 142 milionů korun ze Strukturálních fondů EU (SROP). Zaměřuje se na vytvoření komplexní nabídky služeb pro návštěvníky severní části Národního parku České Švýcarsko. Cílem projektu je vybudovat v Krásné Lípě do roku 2007 návštěvnické centrum s interaktivní expozicí (o přírodě a osídlení v oblasti Českého Švýcarska) a vzdělávacím střediskem, ve starém továrním objektu vznikne středisko služeb pro návštěvníky a bude obnovena i první naučná stezka v České republice - Köglerova naučná stezka Krásnolipskem. Vizi regionálního rozvoje v souladu s přírodou, který zaručí nerušený vývoj unikátního přírodního území Českého Švýcarska, uskutečňuje projekt „Integrovaný management ekosystémů v severních Čechách“, na který získala Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko dotaci ze Světového fondu životního prostředí (GEF) ve výši téměř 1 milionu USD. Pravděpodobně jde o poslední přidělenou dotaci na projekt v České republice z programu GEF, který zde působil 15 let. V rámci tohoto projektu budou během následujících 3 let realizovány konkrétní aktivity, které povedou k roz-voji regionu, současně však budou v souladu s ochranou životního prostředí a minimalizují negativní dopad na globálně významné přírodní ekosystémy.
„Jedná se konkrétně o čištění odpadních vod v obcích sousedících s národním parkem pomocí individuálních a kořenových čistíren. Dalším výstupem bude obnova tradičních rybníčků, příprava vhodných projektových žádostí pro obce i podnikatele a samozřejmě i oblast šetrné turistiky, kde plánujeme např. zavedení ekologického autobusu pro přepravu turistů,“ upřesnil manažer projektu Mgr. Marek Mráz.
Dalším projektem zaměřeným k naplnění vize rozvoje pomocí podpory vzdělávání je projekt s názvem „Komunitní centrum Českého Švýcarska“. Projekt financuje Evropský sociální fond v rámci programu EQUAL. V rámci Akce 1 byla uzavřena národní a mezinárodní partnerství, v případě schválení plánu na Akci 2 se bude v Krásné Lípě od července 2005 realizovat projekt podporující schopnost znevýhodněných skupin na regulérním trhu práce získat a udržet si zaměstnání formou vzdělávání, pracovní praxe, kompletní asistence a poradenství.
V souvislosti s představenými projekty se České Švýcarsko o.p.s. stává lídrem aktivit regionálního rozvoje. Hlavními partnery a podporovateli zmíněných projektů jsou především město Krásná Lípa, Správa Národního parku České Švýcarsko, Český svaz ochránců přírody, město Ústí nad Labem, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo životního prostředí ČR.