Sběr a likvidace odpadu je problémem každého města a obce. Pokud aje systém odpadového hospodářství města nastaven špatně, snaží se ho občané obcházet všemi různými způsoby. Aby ušetřili peníze z vlastní kap-sy, odpadky buď spalují doma v kamnech a zamořují tak vzduch, nebo se za humny jejich obcí hromadí černé a nekontrolované skládky, které nakonec musí likvidovat samo město z vlastních zdrojů.
Rumburk má problém opačný. Jeho systém se naučili někteří rumburští občané zneužívat a i v tomto případě na to město značně doplácí.
„Před několika roky jsme ve městě zřídili sběrný dvůr pro velkoobjemový, nebezpečný a tříděný odpad a s uspokojením dnes sledujeme, jak velkým přínosem je pro město toto zařízení,“ vysvětluje místostarosta města Radek Engl a dodává: „Občané se naučili atéto služby využívat a nám z lesů a z města zmizely černé skládky. Podle nezávislých auditorů je město Rumburk vysoce kladně hodnoceno v oblasti třídění a nakládání s odpady. Na druhou stranu se ale našli i tací, kteří nastavený systém v hojné míře zneužívají.“
Jsou to zejména ti, kteří do sběrného dvora přivážejí běžný směsný odpad, protože buď nemají zaplacenou popelnici, nebo mají zajištěn jen čtrnáctidenní odvoz a v mezidobí odváží odpad do dvora. Ještě větším problémem jsou však někteří podnikatelé.
„Používají sběrný dvůr k likvidaci odpadu z provozu své firmy. Odpad odvezou jako běžný občan na základě svého občanského průkazu do dvora a nemusí tak za jeho likvidaci nic platit. Jako podnikatelé mají tuto službu zpoplatněnou. A tím vlastně poškozují nejen město jako takové, ale i ostatní občany,“ zdůrazňuje Radek Engl.
Pracovníci komunálního odboru již delší dobu monitorují některé osoby, které do sběrného dvora přivážejí ročně několik desítek pneumatik nebo tzv. bílého zboží a prokazují se jako pouzí občané a ne jako podnikatelé. Jsou i takoví jedinci, kteří ročně vyprodukují i několik tun odpadů a sběrný dvůr navštíví více jak dvacetkrát. „Ze zákona musí každý podnikatel dokladovat, jakým způsobem likviduje odpad z provozu firmy a musí mít i doklad o zaplacení za jeho likvidaci. A je trestuhodné, že někteří podnikatelé si tuto povinnost neplní a likvidují tak svůj odpad za peníze svých sousedů a spoluobčanů,“ zlobí se Radek Engl a není sám. Tímto problémem se začali zabývat i rumburští radní.
„Rada města Rumburku se tímto problémem zabývala na svém posledním jednání,“ uvádí místostarosta Engl. „Rozhodli jsme se v první řadě pro několik různých opatření. Zaprvé posílíme obsluhu sběrného dvora, která bude kontrolovat veškeré dovážené odpady. V případě, že přijede občan s obyčejným směsným netříděným odpadem, bude si ho muset roztřídit do připravených kontejnerů a bude upozorněn na to, že příště již s tímto materiálem do dvora nebude vpuštěn. Zároveň bude na úseku odpadového hospodářství posílena kontrola u podnikatelů. Pracovníci odboru životního prostředí budou po těchto osobách vyžadovat doklady o likvidaci odpadů, budou sledovat, jestli je dodržována průběžná evidence odpadů a zda podnikatel nepředává odpad třetím osobám, které nemají potřebné oprávnění k nakládání s odpady. Samozřejmě, že ruku v ruce s tím jde i evidence aosob, které zavážejí odpad do sběrného dvora, a vyhodnocování těchto údajů.“
Je však možné, že tato opatření nebudou dostatečně účinná. „V takovém případě budeme muset přikročit k opatřením, která budou jistým krokem zpět, a která bychom dělali opravdu jen v krajní nouzi,“ podotýká místostarosta Engl. „Museli bychom stanovit limity pro všechny zájemce, kteří sběrný dvůr využívají, a to jak na množství dovezeného odpadu, tak na množství návštěv sběrného dvora. Další možností by mohlo být zavedení poplatků za dovezený materiál. Ale znovu zdůrazňuji, že to je to, co bychom opravdu nechtěli a doufáme, že zavedením kontrol podnikatelů a posílením kontroly ve sběrném dvoře se nám podaří zabránit zneužívání systému a že nebudeme muset k těmto omezujícím opatřením přistoupit.“