autor:
Jiří Tunkl
Je velmi mnoho těch, kteří věnují bezpočet hodin nejrůznějším činnostem ve prospěch společnosti a lidí kolem sebe, většinou však bez nároků na jakoukoli odměnu. Nyní se jim však přece jedné dostalo, a to u příležitosti dne dobrovolníků.
Farní charita Rumburk ve spolupráci s Evangelische Erwachsenenbildung Sachsen uspořádala pro dobrovolné pracovníky neziskových organizací celodenní výlet do SRN. Z naší strany se ho zúčastnila padesátka českých dobrovolníků včetně rumburské organizace "Na křižovatce".
Na programu zájezdu byla prohlídka kostela nedaleko Labe "Maria am Wasser" z třináctého století v drážďanském předměstí Hosterwitz, který loňská povodeň zaplavila do výšky dvou metrů. Právě díky vydatné pomoci dobrovolných pracovníků, mezi nimiž nechyběly ani manželské dvojice, které si právě v tomto kostele řekly své "ano", byl kostel v brzké době opraven a zveleben. Pak následovala prohlídka bývalého střediska saských kurfiřtů na zámku v Pillnitz a procházka s odborným výkladem historickým centrem města Pirna, které kdysi svým významem předčilo i Drážďany.
Výlet byl zakončen exkurzí pevnosti Königstein, která kdysi patřila k českému království a do které zavítal na návštěvu i český král Karel IV. Jednou z jejích největších zajímavostí je mimo jiné takřka "televizní" pohled do sto padesát dva a půl metru hluboké studny, která patří mezi nejhlubší na celém evropském kontinentě.
Při společném obědě si dobrovolní pracovníci obou zemí vyměnili své poznatky a zkušenosti, podiskutovali i o tom, v čem spatřují smysl své činnosti a co jim osobně tato práce přináší. O výsledky této diskuze projevilo zájem i prezidium saské vlády, která dobrovolnické práci věnuje značnou pozornost. Každého, kdo jí měsíčně věnuje alespoň osm hodin svého času, odmění saská vláda částkou 15 euro. Kritériem je náročnost práce a její prospěšnost.
Napřesrok je při podobné akci na řadě i česká strana.