autor:
gdo
Neradostné rozhodnutí museli udělat rumburští zastupitelé ve čtvrtek 20. 5. na svém 12. zasedání. Hledali nejlepší řešení palčivého problému zvaného optimalizace rumburských škol. Výsledkem dlouhodobých jednání a rozvah, předcházejících zasedání zastupitelstva, diskuzí s občany, učiteli a odborníky, bylo nakonec rozhodnutí zrušit dvě neúplné základní školy, a to ZŠ Starokřečanská a Jiříkovská. Tyto nepopulární a smutné kroky si vyžádal dlouhotrvající úbytek žáků na základních školách v Rumburku. S tímto problémem se však potýkají i jiná města a i zde řeší zastupitelé stejnou otázku.
"Kapacita základních škol v Rumburku, a to i výhledově, značně převyšuje skutečný počet dětí školou povinných. Tento dlouhodobý pokles dětí se odráží i při udělování nebo neudělování výjimek z počtu škol ministerstvem školství. Pokud škola tuto výjimku nezíská, dojde k jejímu vyřazení ze sítě škol, což fakticky znamená ukončení její činnosti," řekl na úvod místostarosta města Radek Engl. Letos tímto přísným sítem neprošly právě obě výše zmíněné školy. Jediná škola, která uspěla, byla ZŠ V. Kováře v Horním Jindřichově, která splňovala všechny zpřísněné podmínky pro udělení výjimky.
Jednání zastupitelstva se zúčastnilo i mnoho rodičů dětí z obou škol, učitelé a jejich ředitelky. Mgr. Holubová, ředitelka ZŠ Starokřečanská, již byla s uzavřením své školy smířená: "Úbytek dětí na škole je velmi citelný a do budoucna by škola mohla fungovat pouze jako dvoutřídní pro 1. - 3. a 4. - 5. ročník," vysvětlovala zastupitelům. "Smutné je, že v září 2004 oslaví tato škola 100. výročí svého založení, a to ve chvíli, kdy dojde k jejímu zániku," smutně dodala na závěr.
Ředitelka ZŠ Jiříkovská Mgr. Anna Jindrová naopak bojovala za svou školičku jako lvice. Její projev určený zastupitelům vyhnal některým z nich slzy do očí a byl oceněn potleskem většiny přítomných. Apelovala na to, aby se zastupitelé nenechali ovládat ekonomickým diktátem a přísnými podmínkami ministerstva školství a aby za každou cenu tuto školu udrželi při životě. Nakonec nabídla i kompromis, podle kterého by jí stačilo, kdyby zastupitelé podrželi školu alespoň jeden rok, během kterého by podnikla veškeré kroky pro to, aby mohla škola od září 2005 fungovat jako soukromá s rozšířenou výukou německého jazyka.
Do více jak dvouhodinové diskuze zasáhlo i mnoho rodičů, kteří se s uzavřením školy nechtěli smířit. Jejich příspěvky byly více či méně emotivní nebo věcné, ale jejich argumenty byly pro všechny zastupitele pochopitelné: malá škola a její rodinné prostředí mnohdy více vyhovuje některým žákům než velký vzdělávací kolos s poněkud větší anonymitou; špatné dojíždění dětí ze vzdálených míst města do ZŠ Tyršova nebo U Nemocnice; život v místě, kde není škola, postupně uvadá a zaniká, a tak dále.
Na druhou stranu museli zastupitelé zvažovat i ekonomickou náročnost udržování těchto škol. Jen rozpočet ZŠ Jiříkovská činil v roce 2003 necelý jeden milion korun, a to na pouhých pět tříd a 73 žáků. To jsou vysoké náklady, porovnáme-li s tím například školu U Nemocnice, kam směřovalo z městského rozpočtu v loňském roce 2,3 milionu korun, ale na 22 tříd a 531 žáků. Roční náklady na jednoho žáka tak v této škole činí 4.533 korun, zatímco na žáka ze ZŠ Jiříkovská skoro 13 tisíc korun a ze ZŠ Starokřečanská dokonce 15 tisíc korun.
"A to jsou peníze určené jen na pouhý provoz školy. Ale obě budovy těchto malých škol by v budoucnu vyžadovaly nákladné rekonstrukce, protože ani jedna z nich nevyhovuje novým hygienickým normám EU," vysvětluje místostarosta města Radek Engl. "Navíc, museli jsme přihlédnout nejen k počtu žáků a k ekonomické stránce, ale i k vybavení škol po stránce technické, ke kvalitě sportovního, společenského a kulturního zázemí, ale i ke složení pedagogického sboru. A ten byl u obou škol z větší části složen z lidí, kteří neměli odpovídající pedagogické vzdělání. I tyto ukazatele měly významný vliv na rozhodování zastupitelstva."
Kromě nekompromisního zrušení obou škol bylo ve hře i několik dalších návrhů jak řešit optimalizaci rumburského školství. Jedním z nich byla možnost zrušení některých tříd 1. stupně na ZŠ Tyršova a přesunout její žáky na neúplné školy do Křečan a do ZŠ Jiříkovská, nebo uvolnit jeden pavilon Základní školy U Nemocnice. To by ovšem ekonomický problém města se starými budovami, které by si v příštích letech vyžádaly nákladné investice na opravy, neřešilo.
"Rušení škol se bohužel nevyhneme," zaznělo z řad zastupitelů. "A pokud tento krok neučiníme dnes, budeme ho muset stejně udělat příští rok. Bude to stejně bolestné, ale stejně nevyhnutelné."
"Rodiče již dávno rozhodli za nás," vyjádřil se zastupitel Karel Schäfer. "Kdyby chtěli, aby jejich děti chodily na tyto malé školy, tak by je neposílali na Tyršovku a tento problém by nenastal."
"Nemyslím si, že by bylo moudré rušit třídy ve fungujících školách jen proto, abychom zachraňovali školy, kde jsou i výhledově problémy s počty žáků," vyjádřil se místostarosta Radek Engl k tomuto návrhu.
Zastupitelé nakonec odhlasovali zrušení obou škol, a to k 31. 8. 2004.
V současné době činí kapacita rumburských škol 1550 žáků, letos jich do škol chodí 1173. Za rok by to již mělo být jen 1089 žáků a v roce 2007 pouhých 951 žáků. Zrušením základních škol ZŠ Jiříkovská a Starokřečanská bylo zrušeno více jak dvě stě míst, ale bohužel, ještě pořád je to málo. Pokud se nějakým zázrakem nezvýší populace ve městě, bude si klást za několik let Zastupitelstvo města Rumburku stejnou otázku: "Co s poloprázdnými školami?"