
autor:
gdo
aneb jaké bylo září
Říkají staré pranostiky, že od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne. Tentokrát se však spletly, protože od svátku výše zmíněné světice, tedy 15. září, nám bylo stále tepleji a tepleji. Vždyť maximální teplota na Šluknovsku byla zaznamenána dokonce až 21. září, a to se ručička teploměru vyšplhala až na 28
°C. A i následující dny byly velmi příjemné a teplé. O 21. září se říká, že krásné počasí na svatého Matouše má vydržet ještě čtyři neděle. A také se traduje, že je-li na svatého Matouše pěkný den, mají vinaři naději na dobrou sklizeň, což je asi pravda, protože vinaři si letošní léto a podzim vskutku nemohou vynachválit. Proč se však říká, že svatý Matouš svačinu zakous, nevíme. Můžeme se jen domnívat, že s očekávanými klesajícími denními teplotami stoupá chuť k jídlu jako přirozená příprava lidského organizmu na tuhé zimní měsíce a s tím související strádání a hladovění.
8. září jsme mohli naposledy spatřit nějakou tu ještěrku či užovku, protože prý na narození Panny Marie - co má studenou krev, se do země zaryje.
Mikuláš Tolentinský má svátek 10. září a neprší-li o Mikuláši, bude suchý podzim. Tentokrát však pršelo a byl to v tomto měsíci dokonce nejvydatnější déšť. Napadlo celkem 11 mm srážek. Ale jinak, během tohoto měsíce, pršelo všehovšudy celkem šestkrát. Podle všeho se zdá, že i tentokrát se pranostika mýlila.
Průměrná teplota se v září vyšplhala na 14,6
°C, nejvyšší naměřená teplota byla 28
°C (21.10.) a nejnižší 2
°C (3.10.). Celkem napršelo během šesti dnů 27 mm srážek. Občas to na Šluknovsku i foukalo, nejsilnější vítr se k nám přihnal 11. a 26. září, a to rychlostí až 49 km/h.