Tour de Zeleňák

Publikováno: 11.9.2003 Autor: red
Tour de Zeleňák

autor: Jiří Tunkl

Na start 19. ročníku Tour de Zeleňák se postavilo 411 cyklistů

Nejednoho sportovního fanouška by zaskočila otázka, kde se dnes pořádá největší cyklistický závod amatérů, a to nejen v Česku, ale i v Evropě. Je to rumburský Tour de Zeleňák a jeho zrod je téměř románový.

V rumburském pohostinství, po němž dostal závod jméno, se před dvaceti lety sešlo u zlatavého moku několik kamarádů. Jednomu z nich, panu Zdeňku Kafkovi, doporučil lékař v rámci rehabilitace po autohavárii jízdu na kole. A pan Pavel Vincenc se s ním tenkrát vsadil o 100 korun, kdo bude dříve v Novém Boru. Zvítězil návrh rozdat si to raději na silnicích ve Šluknovském výběžku, a tak na cestu vyjel první tucet cyklistů. Z vítězství se nakonec těšil třetí z nich - Jaroslav Janeš. A ten nechyběl, spolu se zbývajícími členy tzv. Staré gardy, na startu letošního devatenáctého ročníku, který se jako tradičně jel první zářijovou sobotu. Tentokrát ovšem cyklistů nebyl jen tucet, ale rovných 411, včetně 44 žen, a to z desítek míst celé republiky. Od Karlových Varů po Liberec, z Prahy i ze sousedního Saska, ze Spišské nové vsi a Rokytnice na Jizerou, a dokonce se na start postavila i jedna závodnice z Anglie.

Nejstarším účastníkem závodu byl 75letý Miroslav Vaněk. Zbývající členové Staré gardy zahájili závod  v čele startujících na historických kolech a ve stylovém oblečení z první poloviny minulého století.

Suma sumárum lze říci, že na start se postavil více jak dvojnásobek startujících, než například v nejproslulejších závodech ala Tour de France či Giro di Italia. A k tomu 120 pořadatelů po celé 50,3 km dlouhé trati z Rumburka, via Jiříkov, Šluknov, Lipová, Lobendava, Vilémov, Mikulášovice, Brtníky, Staré Křečany. Letošní trať byla zkrácena o 6 km s vypuštěním Dolní Poustevny s ohledem na probíhající Dny Saska. Tak jako vždy se narozdíl od oněch proslulých závodů jelo za plného provozu, umocněného ještě z Krásné Lípy probíhající přehlídkou historických motocyklů, turistickým pochodem z Rumburka a přílivem návštěvníků od sousedů. A opět se startovalo ve znamení olympijské zásady - netřeba zvítězit, ale zúčastnit se. Závodilo se ovšem také, a tak jako minulý rok zvítězil s tříminutovým náskokem před třicetičlennou skupinou Jakub Svoboda z Rumburka, který se od ní odpoutal již na 15. kilometru. Svoboda dojel v čase 1 hod. 14 minut a jeho průměrná rychlost činila 33 km za hodinu. Výkon vpravdě úctyhodný, jako všech, kteří dojeli, i když desítky minut za vítězem. Posuďte sami, zda by lépe dopadl i profesionální cyklista, kdyby jel po úzkých silnicích s děrami či po frézování, s nesčetnými zatáčkami, nedosti přehledným klesáním 8 promile a šesti železničními přejezdy. I ti, kdo dojeli o hodně později, se nemají zač stydět. V některých etapách kdysi největšího závodu amatérů Praha - Berlín - Varšava dojížděli někteří závodníci (např. z Indie a Kuby) až o 6 hodin za vítězi. Prostě ona olympijská myšlenka i při tomto ročníku zvítězila. Bude tomu tak, věřme, i v nadcházejícím jubilejním, dvacátém ročníku, kdy bude možná překonán i dosavadní rekord 456 startujících.

Vítězové jednotlivých kategorií

Ženy do 40 let
1. Katzschner Jane Sebnitz1:24:06

Ženy nad 40 let
1. Šestáková Božena 1:51:14

Muži do 40 let
1. Svoboda Jakub Rumburk 1:14:20

Muži od 40 do 60 let
1. Štastný Jiří Liberec 1:17:12

Muži nad 60 let
1. Michel Gerbert1:26:12

Stará garda
1. Šott Jaroslav Děčín 1:39:08