Informace v článku ze dne 22.5. 2003 "Ústecký hejtman Šulc přijel na návštěvu do Rumburka", týkající se systému zdravotní péče, neodpovídá skutečnosti.
Pan hejtman Šulc údajně konstatoval: "Naučme se využívat více našich rodinných či obvodních lékařů, a to i mimo oficiální pracovní dobu. Každý z nás si platí zdravotní pojištění, a to se vztahuje na ošetření 24 hodin denně, v sobotu i v neděli. Samozřejmě, že od lékařů tento přístup žádá disciplínu a odpovědnost vůči klientům, které mají v péči a za které žádají od pojišťovny kapitační platby."
První nepřesností, která není podstatná, je uvedení pojmu "rodinný lékař". Tato odbornost v současné době v České republice neexistuje ani právně, ani fakticky. Neexistuje ani obvodní lékař - pan hejtman má zřejmě na mysli praktické lékaře pro děti a dorost a praktické lékaře pro dospělé.
Podstatnější je zcela zavádějící tvrzení o 24hodinové péči praktických lékařů hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Ve vztahu k praktickým lékařům je ze zdravotního pojištění hrazena péče v rozsahu 8,5 hodiny denně v průměru na jeden pracovní den a nikoli 24 hodin, včetně sobot a nedělí, jak uvádí pan hejtman.
Většina praktických lékařů přesto často pracuje a o své pacienty pečuje déle, než jim ukládá povinnost. Z odborného ani právního hlediska je však nepřijatelné, aby kterýkoliv lékař, ať již v zaměstnaneckém poměru, či soukromník, pracoval nepřetržitě. Není to ve fyzických silách žádného člověka. Co se týká poskytování neodkladné péče pacientům, existuje systém ZZS, který je zřízený krajským úřadem. Tím je zajištěna kontinuální péče 24 hodin denně, včetně sobot a nedělí pro život a zdraví ohrožující stavy pacientů.
Doporučení pacientům, aby více využívali svých praktických lékařů mimo oficiální pracovní dobu, je rovněž značně zavádějící. Opět je zřejmě způsobeno neznalostí rozsahu péče poskytované praktickými lékaři hrazené z veřejného pojištění a zahrnuté do kapitační platby.
Důležité je však doporučit občanům obracet se při běžných, či déletrvajících zdravotních potížích na své praktické lékaře v normální pracovní době a nezatěžovat zbytečně složky určené pro poskytování akutní pomoci.
Mgr. Jakub Uher
právník Sdružení praktických lékařů ČR