Sdružení nezávislých - SNK
Koncem měsíce března se konalo v Ostravě jednání republikového sněmu Sdružení nezávislých /SNK/. Uvedeného sněmu jsem měl možnost se zúčastnit a rád bych touto cestou informoval čtenáře Rumburských novin a voliče Sdružení nezávislých o průběhu a závěrech uvedeného jednání. Republikový sněm SNK schválil stanovisko k vnitropolitické situaci v ČR a mezinárodní krizi v Iráku. Dále sněm přijal nové stanovy a zvolil nové předsednictvo a republikovou radu. Novým předsedou SNK byl zvolen pan Ing. Igor Petrov, starosta města Třince. Prvním místopředsedou SNK byl zvolen zástupce Ústeckého kraje - Ing. Petr Medáček, CSs, MBA, starosta města Budyně nad Ohří. Členem Republikové rady SNK se stal rovněž Jan Sembdner, bývalý starosta města Rumburka.
Stanovisko SNK - Sdružení nezávislých k vnitropolitické situaci v ČR
SNK vyjadřuje vážné znepokojení nad tím, že vnitřní problémy a frakční boj v nejsilnější vládní straně paralyzují již řadu měsíců činnost vlády a parlamentu. SNK považuje ekonomickou situaci České republiky, zejména vzhledem k vysokým deficitům veřejných rozpočtů a rostoucí nezaměstnanosti, za alarmující a vyzývá politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně PČR, aby upřednostnily zájmy celé země před vlastními úzce stranickými zájmy a soustředily se na urychlení fiskální, důchodové, sociální, právní a administrativní reformy. SNK jako nejsilnější politický subjekt nezastoupený v poslanecké sněmovně vyjadřuje připravenost podílet se na přípravě těchto reforem a převít v případě potřeby svůj díl odpovědnosti za jejich přijetí a prosazení do praxe.
Stanovisko SNK - Sdružení nezávislých k mezinárodní krizi v Iráku
SNK sleduje se znepokojením eskalaci napětí kolem Iráku. Současnou situaci považuje SNK za důsledek naprostého selhání mezinárodního společenství reprezentovaného OSN, které nedokáže zajistit plnění vlastních rezolucí, a tak umožňuje režimům v některých zemích ohrožovat mír. Ukazuje se, že model garantování mezinárodní bezpečnosti činností Rady bezpečnosti OSN je neúčinný a princip práva veta pěti mocností historicky překonaný. Důsledkem toho je stav, kdy lze volit pouze mezi špatnými řešeními. SNK považuje vojenskou akci v mezinárodních vztazích za krajní řešení, k němuž lze sáhnout pouze po vyčerpání všech ostatních možností, ale za řešení oprávněné, je-li jeho cílem zabránit možnému budoucímu konfliktu mnohem většího rozsahu nebo s mnohem závažnějšími následky, jaké by mělo například použití zbraní hromadného ničení.
Jan Sembdner
člen Republikové rady
Sdružení nezávislých