POHOTOVOSTI

Publikováno: 24.4.2003 Autor: red
Na začátku roku způsobila informace o rušení Lékařské služby první pomoci ve Velkém Šenově a ve Varnsdorfu pozdvižení mezi laickou i odbornou veřejností. Starostové měst, v zájmu občanů, začali z městských kas dotovat provoz LSPP v hodinách, které nejsou financovány Ústeckým krajem. Ale ve Varnsdorfu od tohoto úsilí po třech měsících ustoupili, LSPP zde funguje jen do 22. hodiny večerní a kupodivu nikomu to nevadí. Ani pacientům, ani lékařům. Podstatnou část péče o akutní pacienty převzala totiž Rychlá lékařská pomoc, která svým rozsahem pokrývá celý výběžek a které se LSPP kvalitativně ani zdaleka nevyrovná. V současné době probíhá vyhodnocování efektivity těchto služeb v prvním čtvrtletí tohoto roku a na základě výsledků bude řešena koncepce zdravotnictví ve výběžku ze strany Ústeckého kraje. Ruku v ruce s tím se nyní řeší problém rušení pohotovostních služeb stomatologických lékařů. Zubaři přišli s nabídkou, že budou tyto služby ve výběžku pacientům zajišťovat dál, když jim obce doplatí finanční ztráty. Ale starostové už o dalším placení nechtějí ani slyšet. Znamená to tedy, že zůstanou pacienti po uzavření ordinací bez lékařské pomoci? Jak se k tomuto problému staví starostové, co na to lékaři a nakonec, co si o tom myslí krajští úředníci a zastupitelé? A co na to občané?  

Informace oblastní stomatologické komory /OSK/ Děčín ze zasedání starostů Šluknovského výběžku v Doubici dne 7.3.2003

Zasedání starostů jsem se zúčastnil jako předseda OSK Děčín. Z titulu své funkce jsem se zúčastňoval všech jednání s krajským zdravotním radou Bc. Petrem Severou, která se týkala organizace zubní LSPP v roce 2003. Na posledním jednání, které proběhlo v prosinci 2002, jsem se dozvěděl, že od ledna 2003 bude bez náhrady zrušena zubní LSPP ve Šluknovském výběžku a že zubní pohotovost bude pro celý bývalý děčínský okres sloužena pouze v Děčíně, a to so, ne a svátky od 8-11 hod. Dohodl jsem se se zdravotním radou, že zubní pohotovost ve Šluknovském výběžku bude zachována ještě do 30.6.2003, aby byla možnost informovat starosty obcí Šluknovského výběžku o vzniklé situaci. Tuto informaci jsem předal starostům na jejich společném doubickém zasedání. Zde jsem zjistil, že jsem vůbec první, kdo starosty o vzniklé situaci informuje, a také jsem jim nastínil možnost řešení, které mohlo být předmětem diskuse při dalších jednáních o zubní LSPP. Reakce starostů byla "více než popudlivá" a zřejmě mé sdělení nebylo plně pochopeno. Nevyhrožoval jsem tím, že přestaneme své pacienty o víkendech a svátcích ošetřovat, protože zůstane státem garantovaná zubní pohotovost v Děčíně, na které se budou všichni zubní lékaři Šluknovského výběžku podílet a tím i nadále o své pacienty pečovat. Kromě lékařů i pacienti by tak museli dojíždět na zubní pohotovost do Děčína. Samozřejmě je pravdou, že o organizaci zubní pohotovosti rozhodne Krajský úřad, ale myslím si, že bychom se měli všichni společně pokusit najít řešení, pokud by opravdu k 30.6.2003 byla zubní LSPP ve Šluknovském výběžku zrušena.

MUDr. Petr Bartl předseda OSK Děčín

 

A jak to vidí Bc. Petr Severa, vedoucí odboru zdravotnictví Krajského úřadu Ústeckého kraje?

Pane Severo, od 1.7.2003 se budou rušit zubní pohotovosti na Šluknovském výběžku a pohotovost zůstane jen v Děčíně. Znamená to, že není o tuto službu mezi pacienty takový zájem, aby provoz pohotovosti na Šluknovsku byl rentabilní? Je v rámci této koncepce zohledněna i ztížená dopravní dostupnost pro pacienty ze Šluknovska do Děčína, zvláště ve dnech pracovního volna a v nočních hodinách? Model pohotovostní péče pro území kraje byl schválen Radou Ústeckého kraje dne 4. prosince 2002. Ordinace stomatologických pohotovostí jsou občanům k dispozici v nepracovních dnech pouze od 8.00 do 11.00 hodin. Pro oblast okresu Děčín platí spádové ordinace pro Děčín a Šluknovský výběžek. Schválený model LSPP je platný do června 2003. V současné době probíhá vyhodnocení tohoto modelu - využití LSPP za období 1. čtvrtletí. Proto je předčasné hovořit o rušení zubní pohotovosti. Pro ilustraci: předběžná návštěvnost zubní pohotovosti v Děčíně je cca 14 pacientů denně (so, ne, sv) ve Šluknovském výběžku pak 7 pacientů. Při hodnocení "rentability" budeme brát v úvahu všechny vlivy (dostupnost, využití, náklady, zdroje). Do hodnocení budou zapojeny i obce s rozšířenou působností, provozovatelé LSPP, lékaři a lůžková zařízení. Za jakých podmínek může soukromý zubař na Šluknovsku provozovat pohotovostní službu? Na provozování zubní pohotovosti není třeba zvláštního oprávnění, vyjma samotné registrace ordinace nestátního zdravotnického zařízení. Může lékař od pacientů vybírat peněžní poplatky jako pohotovostní příplatek, nebo si může nechat proplácet lékařské výkony? Co mu hradí pojišťovna? Poplatky od pacientů (tzv. pohotovostní příplatek) podle současné legislativy vybírat nelze. Lékařské výkony proplácí dle platného sazebníku zdravotních výkonů pojišťovny. Musí obecní samosprávy dotovat provoz těchto pohotovostních hodin? Obecní samosprávy nemusí dotovat provoz pohotovostních hodin, tak jako to není povinností kraje (je nutná vzájemná dohoda a vstřícnost). Prodělává lékař na pohotovostních službách? K otázce "prodělávání" lékařů: lékaři fakturují kraji za víkendové služby 190,- Kč za hodinu. K tomu pojišťovny hradí vyšetření neregistrovaného pacienta v pohotovostní péči 126,- Kč za pacienta, a neodkladné zdravotní výkony hrazené ze zdravotního pojištění (dle sazebníku).