
autor:
SV.
"A přece se staví..."
jak dodává místostarosta Darek Šváb. Pro vysvětlení čtenářům je nutno dodat, že na posledním zasedání zastupitelstva města se o tomto tématu hodně hovořilo. Názory zastupitelů se totiž různí - někteří tvrdí, že by se měl projekt zastavit, jiní jsou skeptičtí k jeho realizaci, ovšem většina zastává názor, že tato rozpracovaná akce je prioritou a rozhodně by se měla dokončit. Dalo by se říci, že záměr vybudování průmyslové zóny v Rumburku má relativně dlouhou historii, neboť první studie se objevila v návaznosti na odkup pozemků v lokalitě parkoviště TIR již v prosinci 1999. Proč relativně dlouhou historii? V porovnání se zhruba stejnými zónami např. v Chomutově nebo v Klášterci nad Ohří, kde trvala příprava vybudování zón 6 - 8 let, je doba 2,5 roku v Rumburku opravdu velmi krátká. Vždyť se vlastně jedná o výstavbu "nového města" o rozloze takřka 300 tis. m2, tj. 30 ha. Je třeba dodat, že k prodloužení termínu o více než 1 rok přispěl také nový restituční zákon.
Nejtěžším úkolem bylo dořešit majetkoprávní vztahy v této lokalitě (podařilo se vyřešit i velmi komplikovanou kauzu s p. Honzíkem), přičemž jedním ze zásadních problémů byly zejména pozemky ve vlastnictví státu.
Vykoupení všech pozemků bylo završeno podpisem smlouvy a úhradou za státní pozemky v lokalitě parkoviště TIR ve výši 9 mil. Kč, která proběhla 30.8. letošního roku (žádost na jejich odkup se řešila již od r. 1995!), a to především díky intervenci současného ministra zemědělství Ing. Palase. Celkem město Rumburk vykoupilo pro účel průmyslové zóny (PZ) pozemky za cca 20 mil. Kč, ovšem tržní posudek po dosíťování stanovuje jejich cenu na cca 270 mil. Kč, což je výrazná hodnota pro město do budoucna.
V současné době probíhají na vytyčené ploše PZ terénní úpravy a výstavba přivaděče a rozvodů elektrické energie. Práce na přeložkách telekomunikačních sítí byly zahájeny v pondělí 9. září. Následně proběhnou přípravy výběrových řízení na dodavatele dešťové a splaškové kanalizace, vodovodu, plynovodu a komunikací. Finanční krytí akce pro tento rok je v rozpočtu města zajištěno, jsou podepsány smlouvy o spolufinancování s jednotlivými distribučními společnostmi a dále probíhají jednání o možném způsobu spolufinancování ze strany státu a Státního fondu dopravní infrastruktury, kde je však situace po povodních velmi problematická.
Následují intenzivní jednání s předjednanými investory. Při hledání dalších investorů spolupracujeme s Regionální rozvojovou agenturou Ústeckého kraje a vládní agenturou CzechInvest. První výsledky jednání by měly být známé již koncem tohoto roku. PZ by měla kromě rozvoje podnikání v regionu přinést také zvýšení zaměstnanosti, neboť její celková kapacita je odhadována na 1200 pracovních míst.
Realizace tak rozsáhlé investiční akce, jakou bezesporu PZ je, přináší také různé komplikace. Nedostatek pracovníků, kteří by se plně věnovali realizaci této akce (v současnosti jsou to pouze 3 lidé zabývající se také všemi ostatními investičními akcemi), se také negativně projevuje. Zásadním problémem v současnosti se ovšem jeví důsledky povodněmi zničených hraničních přechodů v Severních Čechách, které vedou k extrémnímu zatížení hraničního přechodu v Rumburku. Město Rumburk vyvolalo jednání s Ústředním krizovým štábem ČR, aby nebylo při realizaci tohoto prioritního projektu pro Šluknovský výběžek zatíženo výše uvedenými důsledky.
Snímek zachycuje první práce na průmyslové zóně v Rumburku. Foto: Svobodová M.