Cestovní průvodce moderní dívky

Publikováno: 25.4.2002 Autor: red
autor: Marek Rataj, manažer prevence kriminality

doporučení pro rodiče a děti

  • Je ti mezi 16 a 24 lety?
  • Ráda bys opustila školu?
  • Ráda by sis zařídila život po svém?
  • Přemýšlíš, jak si vydělat na nezávislý život?
  • Chceš si kupovat věci, aniž bys na ně musela měsíce šetřit?
  • Sníš o zajímavé a dobře placené práci?
  • Chceš udělat něco, co změní tvůj život?
  • Chceš procestovat svět, vypadnout z nudné české reality?
  • Přemýšlíš o tom, že zkusíš štěstí někde v zahraničí?
Pak bys měla vědět, že mnoho agentur nabízí pomocí nevinných inzerátů v tisku práci v sexbyznysu. Budeš-li hledat práci v zahraničí přes inzerát, nauč se rozlišovat mezi nespolehlivým, falešným nebo záměrně nejasným inzerátem a důvěryhodnou, otevřenou nabídkou práce.

Co má obsahovat důvěryhodný inzerát

  1. Přesný název agentury nebo firmy, která práci nabízí.
  2. Jasný popis náplně práce (např. barová tanečnice - striptérka, číšnice s denní/noční pracovní dobou).
  3. Pro práci v cizině je zvlášť důležitá zmínka o pracovním povolení a zdravotním pojištění. Nejsou -li uvedeny v inzerátu, musí být tyto otázky bezpodmínečně zakotveny později v tvé pracovní smlouvě.
  4. Dej přednost inzerátům, které uvádějí co nejrozsáhlejší informace o nabízeném zaměstnání

Práci v cizině můžeš získat mnoha různými způsoby

  1. Informuj důvěryhodné přátele a příbuzné o svém odchodu.
  2. Zanech přesnou adresu místa, kam odjíždíš, a jméno svého budoucího zaměstnavatele.
  3. Domluv se o tom, dokdy pošleš zprávu, jak ses na novém místě zařídila.
  4. Snaž se získat co nejvíce adres a kontaktů v zemi, do které máš namířeno.
  5. Pokud možno si zařiď doprovod přátel, kteří nejsou ve spojení s inzerující firmou.
  6. Zanech doma fotokopii cestovního pasu a svou poslední fotografii.

Obtěžování po telefonu

Obtěžování po telefonu se stává výraznějším problémem zhruba od osmdesátých let. V zahraničí se označuje výrazem "telefonní teror". Odehrává se ve čtyřech základních variantách.
  1. Obscénní telefonáty Pachatel se projevuje jako verbální erotik. Mluví o sexu, zpravidla chce vzbudit poslušnost a přimět volanou ženu (někdy i dítě) k autoerotickým praktikám. Někdy se představí jako lékař (gynekolog), uvede smyšlené jméno a utrousí odborný termín. Klame svou oběť například tím, že provádí "diagnózu na dálku". Zvlášť ohrožující je pro oběť situace, kdy pachatel zmíní skutečné údaje z lékařských záznamů o své oběti, např. uvede poslední návštěvu u lékaře (je znám případ, kdy při stěhování kliniky zmizely některé zdravotní karty, rok poté byly údaje v nich obsažené použity při obscénních telefonátech). Ve většině případů je pachatelem muž.
  2. Katastrofické telefonáty Jejich podstatou je sdělení špatné zprávy. Volající se vyžívá v tom, že informuje o neštěstí, které údajně potkalo blízkého člověka z okruhu oběti. Smyslem hororového telefonátu je vyděsit volaného, vyvolat u něj strach. Pachatel vystupuje jako posel děsivých zpráv. Někdy se pachatel nespokojí s pouhým sdělením, snaží se vylekanou oběť přimět k určitému chování. Zpravidla jde o nesmyslné a destruktivní instrukce.
  3. Výhrůžné telefonáty Pachatel se pasuje do role "lovce hříšníků". Telefonicky stíhá osoby, které se v jeho představách něčím provinily, jsou příčinou určitých problémů. Obsahem těchto telefonátů bývají různé urážky, výhrůžky, instrukce k pokání (k anonymnímu telefonickému nátlaku a výhrůžkám se může uchýlit majitel domu, aby se zbavil nepohodlných nájemníků, či vymahatel dluhu, aby vystrašil dlužníka a přiměl ho k úhradě). Do této kategorie však nespadá výhrůžka bombou.
  4. Kontrolní telefonáty Volající funguje jako "kontrolor", který prověřuje místa pobytu oběti. Kontrolní telefonáty se nejčastěji vyskytují na pozadí konfliktních partnerských vztahů a rozchodů. Na rozdíl od ostatních typů obtěžování po telefonu není kontrolní telefonování výlučně mužskou záležitostí.

Kdo se uchyluje k obtěžování po telefonu?

Typický pachatel telefonního obtěžování bývá slabá až slabošská povaha, plná vnitřních zábran a nejistot s nápadně sníženým sebevědomím. Působí jako životní outsider, neoblíbený a nezajímavý člověk, kterému chybí jakákoli jiskra a pozitivní myšlení. Pomocí ekonomicky i fyzicky nenáročné agrese po telefonu se změní popsané negativní životní pocity na krátkou dobu na pozitivní, příjemné životní naladění. Zatímco ve skutečných vztazích a kontaktech je pachatel zvyklý ustupovat a poslouchat, nyní je to on, kdo řídí druhého, ovládá jej a má pod kontrolou. Nemusí se obávat, že jeho lež bude odhalena, protože oběť se nemůže bránit rovnocenným způsobem. Chybějící oční kontakt usnadňuje jakékoliv obtěžování po telefonu, pomáhá pachateli a oslabuje a omezuje oběť.

Jsou pachatelé telefonního obtěžování nebezpeční?

Obtěžování po telefonu může způsobit těžké psychické poruchy a výrazně narušit kvalitu života. Telefonní teror nekončí totiž zavěšením sluchátka. Pachatel má totiž život oběti v určitém smyslu slova pod kontrolou. Zazvoní-li telefon (a to pokaždé), oběť se vyleká. Děti, které jsou samy doma, opouštějí byt rodičů plné děsu. Hluboký pocit bezmoci vyvolává to, že volající ví o nás takřka vše, a my o něm nevíme nic, ani jeho jméno. Když se k tomu přidruží ještě výhrůžky, cítí se oběť extrémně ohrožena a vydána neznámému napospas. Není nijak výjimečné, když si postižený (postižená) stěžuje na dlouhodobé následky, i když mezitím obtěžování po telefonu skončilo. Případ, že by se pachatel objevil v bytě a použil fyzického násilí se zatím, podle našich zkušeností, nevyskytl.

Jak se bránit obtěžování po telefonu?

Doporučujeme aktivní obranu. Jde o to nepřijmout vnucovanou roli zastrašené a do kouta zatlačené oběti, ba naopak zaujmout pozici aktivního partnera hovoru. "Utřít" volajícího vhodnou replikou. Tato strategie vychází z logiky. Svou odvahu a drzost čerpá z ustrašenosti a pasivity oběti. Jestliže oběť nereaguje tak, jak před-pokládá, mizí jeho radost, sám se ocitá v úzkých, sám zažívá šok. Očekávaná reakce oběti se nedostavila. Na to není připraven. Proto obvykle položí sluchátko.

Co s nežádoucími telefonáty (rady pro mladistvé)

S tím, že vás někdo doma obtěžuje nepříjemnými telefonáty, byste se neměli smiřovat. Existuje několik věcí, které lze proti nim podniknout.
  1. Pamatujte si, většině takovýchto volajících jde o to získat publikum a jakoukoli - čím větší, tím lepší - reakci na to, co dělají a říkají. Takže čím víc toho řeknete (a zvlášť jste-li vyvedeni z míry nebo rozčileni), tím víc vzrušení a uspokojení dotyčnému poskytnete. Nikdy s ním proto nerozmlouvejte ani mu nenadávejte - tím ho jen povzbudíte. Když nic neřeknete a zavěsíte ihned, jakmile vám dojde, že jde o jeden z těchto telefonátů, při troše štěstí volající rychle ztratí zájem dál vás obtěžovat.
  2. Pokud telefonáty neustávají, znamená to, že volajícímu úplně stačí ke štěstí slyšet vás, jak říkáte haló, a vědět, že je vám to nepříjemné a že vás to rozčiluje. (Někteří lidé jsou holt takoví.) Takže dalším opatřením, které můžete učinit, je přestat zvedat telefon. Žijete-li s tatínkem nebo s nějakým jiným dospělým mužem, požádejte ho, aby zvedal telefony místo vás on. Máte-li záznamník, požádejte ho, aby také namluvil vzkaz, který byste mohli použít, když nebude doma nebo nebude moci jít k telefonu. Tak také uslyšíte, kdo mu volá, takže budete moci zvedat jenom telefony, které budete chtít. Pokud s žádným dospělým mužem nežijete, prostě jen někoho požádejte, aby vám namluvil vzkaz na záznamník a ten nechte zapnutý permanentně.
  3. Jestliže nemáte záznamník, toto je rozhodně dobrý důvod si ho pořídit. A když ne, stačí, když si ho vypůjčíte od příbuzných nebo kamarádů do doby, než tyhle telefony přestanou. Když jim vysvětlíte, o co jde, určitě vám pomůžou.
  4. Ale ani když není žádný záznamník na dosah nebo ho nechtějí ti, co s vámi bydlí, není třeba zoufat. Zkuste nechat si někde poblíž telefonu hlasitou píšťalku. Pokuste si pořídit takovou, jakou používají horolezci, aby přilákali pomoc, když jsou v nouzi - ty jsou nejhlasitější. Když pak dotyčný znovu zavolá, sáhněte po píšťalce a pořádně zapískejte. Je to docela ohlušující zvuk a jedině skutečný masochista by zavolal ještě jednou a riskoval, že dostane nášup!
  5. Když záznamník ani píšťalka nepomáhají, je čas dotyčného úchylného člověka trochu postrašit. Sežeňte si někoho - pokud možno muže - aby vám co nejvážnějším a nejoficiálnějším hlasem nahrál vzkaz, který by zněl třeba takhle: "Z bezpečnostních důvodů jsou všechny hovory na této lince nahrávány a číslo volajícího je automaticky zaznamenáváno. Pokud máte ještě zájem o vrácení nahrávky, zanechte prosím vzkaz po zaznění signálu."
  6. Když všechno toto selže, je čas dát si přečíslovat telefon.

Nepodlehnout...

Jestliže s takovýmito nežádoucími telefonáty nemáte žádnou zkušenost, těžko budete mít pocit, že jsou nějak příliš nepříjemné, zvlášť když je srovnáváte s ostatními typy napadení a obtěžování. Ale to jste na omylu - nechtěné telefonáty vám můžou nahnat strach, zanechat ve vás na dlouhou dobu nepříjemný pocit a jen těžko na ně přestanete myslet. Ale nenechávejte si své pocity jen pro sebe. Měli byste se vždycky svěřit kamarádům, rodičům nebo jakýmkoli jiným lidem, ke kterým máte důvěru, co se děje, a nechat je, aby vám pomohli to zvládnout. Když vám neustále někdo nepříjemný volá, není to vaše chyba a rozhodně se není za co stydět - takže není důvod, abyste si to nechávali pro sebe a trápili se sami.