autor:
Marek Rataj
zásady protidrogové prevence u dětí - sexuální zneužívání - schůzka naslepo
Zásady protidrogové prevence u dětí
- Získat důvěru dítěte a umět mu naslouchat.
- Umět s dítětem o alkoholu a drogách informovaně hovořit.
- Předcházet nudě.
- Pomáhat dítěti přijmout hodnoty, které usnadní alkohol a drogy odmítat.
- Vytvořit zdravá rodinná pravidla.
- Pomoci dítěti se ubránit nevhodné společnosti.
- Posílit sebevědomí dítěte.
- Spolupracovat a dalšími dospělými.
Sexuální zneužívání
Co dělat, máte-li důvodné podezření na zneužití svého dítěte
Máte-li obavy, že dítě někdo zneužívá nebo je zneužil, třebaže samo nikomu nic neoznámilo, dbejte, abyste byli připraveni ještě předtím, než se na dítě otevřeně obrátíte, a abyste správně mohli zareagovat, i kdyby se vaše obavy nakonec potvrdily. Zcela přirozeně vždy doufáme, že se přece jen najde nějaké to "nevinné" vysvětlení oněch znepokojujících symptomů nebo chování, ale i kdyby tomu tak v nejhorším případě nebylo, je důležité vědět, jak reagovat a jaké kroky potom podniknout.
Jsou-li děti ještě malé, promluvte si s nimi o dotycích "dobrých" a "nedobrých" a o tom, jak je nesprávné určité věci utajovat. K předmětu svých obav se propracovávejte postupně, je-li to třeba, i po dobu několika dní. Pokuste se na dítě nepřenášet své vlastní obavy. Domníváte-li se, že už je dítě dostatečně připraveno, přímo se jej zeptejte, zda je někdo osahával, nebo snad nebil. Poznamenejte, že takový dotyk snad mohl působit i příjemně a že si snad ten dotyčný člověk přál své chování uchovat v tajnosti. Avšak nikoho neobviňujte, zvláště pak ne samotné dítě. Přímo a s klidem pronesená otázka je důležitá, neboť malé děti jen zřídkakdy zareagují na dotazování nepřímé. Často ani nepochopí, na co se jich vlastně ptáte, a snaží se vám říci to, o čem vědí, že byste nejraději uslyšeli.
Je-li přítomen nějaký konkrétní fyzický příznak napadení, pak na postiženou část těla přímo poukažte a zeptejte se, zda se snad dítěte někdo dotkl právě zde. Zachovejte přitom naprostý klid a informace z dítěte nevynucujte. Ať raději dítě hovoří samo svým vlastním tempem.
Schůzka naslepo
Rady pro vaši bezpečnost - určeno dívkám
Když už si domluvíte schůzku s někým, koho neznáte, je lepší dohodnout se ještě s nějakým dalším párem a jít na schůzku ve čtyřech. Nedostanete se tak do situace, kdy si za každou cenu budete muset povídat s někým, kdo vám třeba není sympatický, a je to rozhodně bezpečnější, než kdybyste šla sama. Pokud se přece jen chystáte na takovou schůzku jen ve dvou, řiďte se těmito radami:
- Především si naplánujte cestu domů (sežeňte si někoho, kdo vás vyzvedne, nebo si vezměte peníze na taxík nebo se domluvte s někým, kdo jde také večer ven, že se sejdete a pojedete domů společně). Taková opatření jsou vhodná nejenom z bezpečnostních důvodů, ale také proto, že vaše schůzka je časově omezená a někdo vás někde čeká.
- Jako místo setkání zvolte rušnější prostředí. Pokuste se to zařídit tak, abyste se sešli někde, kde to dobře znáte, a pokud možno, kde lidé znají vás.
- Vždycky řekněte rodině a přátelům, kam jdete a s kým.
- I kdyby se vám dotyčný sebevíc líbil, není dobré chodit k němu domů, jít s ním do opuštěných míst, ale třeba ani nastupovat k němu do auta (pokud nějaké má) - stále nevíte, kdo to je, a nemáte jistotu, zda mu můžete věřit.
- Pokud máte během takovéto schůzky nepříjemný pocit (dotyčný je vám nesympatický, divný, cítíte, že něco není v pořádku), nepodceňujte svůj instinkt.
- Dejte dotyčnému jasně najevo, že spousta lidí ví, s kým trávíte večer a kam jste šli (pokud vás někdo někde čeká, určitě se o tom zmiňte).
- Jinak si cokoliv vymyslete, snažte se dostat k telefonu a zavolejte kamarádce, rodičům, známým, kde jste, aby kdokoliv z nich se pro vás zastavil a trval na společné cestě domů.
- Tyto rady neplatí jen pro schůzku s někým, koho jste v životě neviděla. Je vhodné řídit se jimi i na takových schůzkách ve dvou, kdy dotyčného příliš dobře neznáte a moc toho o něm nevíte. Seznámili jste se na nějaké mimoškolní aktivitě (sportovní klub, hudební škola, taneční apod.).