autor:
MUDr. Miloš Kadlec
Zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku
Ve vyspělých zemích představují zhoubné nádory tlustého střeva asi 15 % všech nádorových onemocnění. Česká republika je na jednom z prvních míst na světě ve výskytu tohoto onemocnění. Vzhledem k této skutečnosti se pokusím ve zkratce seznámit veřejnost Šluknovského výběžku s tímto problémem.
Zhoubné nádory tlustého střeva postihují častěji vyšší věkové skupiny, ale nevyhýbají se ani dětskému věku. V současnosti není znám faktor, který vyvolává toto onemocnění. Obviňují se genetické odchylky, rodové předpoklady, poruchy výživy, atd... Příznaky onemocnění závisí na tom, postihuje-li nádor pravou nebo levou část tlustého střeva. Je-li nádor v pravé části střeva, pak klasickými příznaky jsou: hmatný útvar v pravé polovině břicha, náhlé hubnutí, neprospívání a bledost (z mikroskopického krvácení). Nachází-li se nádor v levé polovině, pak se projevuje poruchami vyprazdňování - střídání průjmu a zácpy, příměsí ve stolici - krví, hlenem a zvýšenou plynatostí. Obecně lze uvést, že jakékoliv krvácení z konečníku může, ale nemusí znamenat přítomnost nádoru. Proto je velmi důležité, aby člověk krvácející z konečníku navštívil svého lékaře a ten, aby mu nařídil vyšetření tlustého střeva.
K vyšetření střeva lze použít kontrastní látku, kterou se střevo naplní a na provedených rentgenových snímcích se hodnotí případná zúžení, kterými se nádor projevuje. Modernější vyšetření je pomocí optického zařízení - tzv. kolonoskopu, kterým vyšetřující lékař prohlédne celé střevo zevnitř, event. je schopen drobné výrůstky ošetřit bez operačního zásahu. Tento typ vyšetření je výhodnější, protože umožňuje odběr vzorku tkáně k mikroskopickému vyšetření, které přesně určí, zdali se jedná o nádor zhoubný nebo nezhoubný. Kolonoskopie je sice spojena s rizikem poranění střeva, ale toto je v současnosti spíše výjimečné.
Pacientovi, kterému diagnostikujeme zhoubný nádor střeva, provádíme dále vyšetření krve - tzv. onkomarkery - pro pozdější sledování vývoje onemocnění, rentgenové vyšetření plic a ultrazvukové vyšetření jater (pro přítomnost event. metastas, které znamenají pokročilost nemoci) a vyšetření oblasti nádoru komputerovou tomografií (tzv. tunel), která je důležitá pro průkaz možného prorůstání nádoru do okolí. Jsou-li vyšetření kompletní, domlouváme se s pacientem o dalším postupu. Je-li nádor odstranitelný a nejsou-li známky příliš pokročilého onemocnění, pak u nádorů uložených do 20 cm nad řitním otvorem domlouváme předoperační ozáření pro zmenšení nádorové hmoty a zničení možných metastas v přilehlých mízních uzlinách. U nádorů uložených výše operujeme.
Zhruba lze uvést, že u nádorů v pravé polovině břicha odstraňujeme celou pravou část tlustého střeva s příslušnými uzlinami, vlevo celou levou polovinu. Ve vzdálenostech nad 10 cm od řitního otvoru jsou vývody zcela výjimečně. Ve většině případů se daří spojit konce střeva k sobě. U nádorů nízko uložených je nutné odstranit celý konečník, vzniklou dutinu zašít a střevo vyvést na břišní stěně. Ve většině případů po zhojení rány a propuštění z nemocnice odesíláme pacienty k následné onkologické léčbě. V našem případě dobře spolupracujeme s onkologií v Liberci. Onkologické pracoviště dále v pravidelných intervalech pacienty sleduje a zařizuje, event. navrhuje jim různá vyšetření. Pacienty vyřazené z onkologické evidence sleduje chirurgické oddělení.
Závěrem lze uvést, že nádory zastižené v počátečních stádiích mají dobrou prognózu a jsou vyléčitelné.