pro školy a veřejnost je připravena k tisku
"Poznávat kraj, ve kterém žijeme a který je pro mnohé z nás rodným krajem, není samoúčelné. Poznáváním jeho přírody, jeho historie i současného života se s tímto krajem ještě více sbližujeme a prohlubujeme svou lásku k němu. Ta může motivovat k aktivní činnosti pro jeho další rozvoj, prosperitu i rozhojňování jeho krás." (z úvodu vlastivědy)
Shrnutím poznatků o určitém kraji bývá jeho vlastivěda. Knihu toho druhu u nás dávno postrádáme. Již více než sto let uplynulo od doby, kdy vyšly vlastivědy tehdejších politických okresů Rumburk (HOCKAUF, A. Heimatskunde des politischen Bezirkes Rumburg. Rumburg: 1885) a Šluknov (FIED-LER, J. Heimatskunde des politischen Bezirkes Schlukenau. Rumburg: 1898). Vzácné a pro veřejnost málo dostupné exempláře těchto německy psaných a švabachem tištěných knih jsou dosud bohatým zdrojem poučení. Za více než sto let se ovšem mnohé změnilo nejen v lidské společnosti, ale i v přírodě. Za tu dobu bylo nashromážděno a publikováno mnoho nových vlastivědných poznatků, bohužel rozptýleně ve vědecké literatuře, turistických příručkách, v časopisech a novinách.
Proto již před několika roky vznikla myšlenka zpracovat vlastivědu novou, která by mohla sloužit vlastivědnému vyučování ve školách Šluknovského výběžku i šíření vlastivědných poznatků ve veřejnosti. Myšlenka našla pochopení u řady odborníků, kteří bez nároků na honorář zpracovali jednotlivé kapitoly a poskytli množství obrazového materiálu. Po několika letech práce je tedy společné dílo širokého autorského kolektivu připraveno k vydání. Bude obsahovat následující kapitoly: Úvodem; Základní údaje o Šluknovském výběžku - E. Tuma; Příroda a krajina: Geologický vývoj a stavba - E. Tuma; Nerostné suroviny - P. Glöckner; Horopis, geomorfologie - P. Glöckner; Podnebí - P. Glöckner; Vodopis - P. Glöckner; Půdy - J. Zibner; Flóra a fauna - H. Härtel, P. Bauer; Fauna - P. Benda, M. Trýzna, R. Marschner, G. Ritschel; Lesy a lesní hospodářství - P. Bik; Zemědělství - J. Zibner; Ochrana přírody a krajiny - E. Tuma, L. Janouchová; Společenskovědní část: Pohledy do historie - J. Chudý, J. Melichar; Dodatek: Přehled tvrzí, hradů a zámků - J. Melichar; Správní vývoj - F. Cvrk, K. Jarolímek; Kulturní památky - M. Skoumalová, J. Melichar; Obce se představují - podle materiálů ObÚ a MÚ uspořádal K. Jarolímek; Demografický vývoj - F. Cvrk; Sídla - proč se tak jmenují, co kam patří? - J. Melichar; Šluknovsko a Euroregion Nisa - V. Pohl; Lidové stavby - R. Klos; Umění: Hudební historie a současnost - M. Tlučhořová; Divadlo - J. Pěčková, M. Hrabal; Literatura - M. Hrabal, V. Hieke, J. Melichar; Výtvarné umění - M. Hrabal, V. Hieke, M. Kabeláč; Betlemářství - E. Tuma; Turistika - V. Hieke, K. Jarolímek; Pověsti - překlady J. Podlešák, J. Hocký, M. Kabeláč, J. Píša; Kolektiv autorů.
Rukopisy byly v Plánovaném termínu (říjen 2001) předány tiskárně SOU polygrafického v Rumburku. Vydavatelem díla bude sdružení města a obcí šluknovského výběžku Sdružení pro rozvoj Šluknovska. Jedinou překážkou pro vydání jsou nyní chybějící finanční prostředky potřebné pro vytištění. Všichni zúčastnění však doufají, že se je podaří získat. Jakmile se tak stane, může vlastivěda vyjít v dohledné době.
Aby mohly osoby rozhodující o případném přidělení peněz k vydání i další zájemci posoudit hodnotu připravených textů a vyobrazení, jsou pořizovány jejich kopie, které redakce v nejbližší době (nejpozději začátkem února t.r.) předá Okresnímu muzeu v Děčíně a jeho pobočkám v Rumburku a ve Varnsdorfu s žádostí, aby zájemcům bylo umožněno je v těchto zařízeních studovat (zatím ne kopírovat!). Případné konstruktivní připomínky mohou vést k dalšímu zdokonalení textů.
Ing. Jaroslav Melichar,
Mgr. Emil Tuma,
Mgr. Karel Jarolímek - redakční rada
Ing. Milan Kořínek - předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska