autor:
M. Havlíček, Rumburk
Ne každý čte Právo (máme svobodu tisku a každý svobodnou volbu co číst), ale dle mého názoru stojí za úvahu nenápadný článek autora Františka Vízka v sobotním Pohledu s názvem "Jak žijeme na prahu třetího tisíciletí..." Článek vznikl, dle autora, na základě zprávy vedoucího pracovníka pana Philipa M. Hartera ze Stanfordu, který spočítal, že na světě žije zhruba 55 % Asiatů, 22 % Evropanů, 14 % Američanů, 9 % Afričanů, dále 52 % žen a 48 % mužů, pouze 30 % bělochů, 30 % křesťanů a 70 % vyznavačů jiné víry. Chcete-li 89 % heterosexuálů a 11 % homosexuálů.
Pro zjednodušení (při představě všeho lidstva jako celku o 100 lidech) pak podle něj: 6 lidí vlastní veškerý majetek, 80 lidí žije v domě, který neodpovídá standardu, 70 lidí neumí číst, 50 trpí podvýživou, jeden člověk je na prahu smrti, jedna žena je těhotná, jen jeden člověk má vysokoškolské vzdělání a jeden má vlastní počítač atd... Kdo má střechu nad hlavou, postel a oblečení, je bohatší než 75 % lidí! Kdo má počítač, patří k elitě! Kdo má byt, dost jídla a umí číst, patří k velmi úzké skupině. Z jiných zdrojů doplňuje autor tenhle obraz o světě našich dnů: každou hodinu umírá 58 dětí na černý kašel, 166 dětí na spalničky, 89 dětí na tetanus, 83 na malárii, 250 dětí na zápal plic, 458 dětí na průjmová onemocnění. Za pouhou hodinu tak na Zemi umírá více než 1.100 dětí! Pokud nedojde ke změně, umře v prvním desetiletí nového tisíciletí na sto milionů dětí, k jejichž záchraně by podle odborníků mělo stačit 2,5 miliardy dolarů, což je prý roční výdaj na cigaretovou reklamu. Tak nevím, končí autor, stane se první dekáda nového století dekádou beznaděje, či naděje?
Ptám se: jak se doopravdy žije u nás v Česku? Máme se stále ještě oproti ostatnímu světu dobře? Nebo se již také pozvolna přibližujeme chudším národům? Dle jiného zdroje, nižší životní úroveň má v Anglii Angličan, který nemá více jak 175 liber týdně a nemůže si při tomto platu dopřát alespoň jednou v roce 14denní zahraniční dovolenou. Spočítejme si pronásobením kurzu (1 libra = 50,- Kč), kolik činí oněch 175 liber týdně, je to 8.750,- Kč! To se rovná 35.000,- Kč měsíčně, což je u nás již vyšší plat bankovních úředníků! A to je prosím "chudší" anglický pracující... Pokud náš průměrný hrubý výdělek je asi 13.500,- Kč, žijeme si skutečně tak dobře? A co nezaměstnaní a důchodci? Jsme skromný národ, ale i skromnost má své meze...
Vše souvisí se vším - naše současná zahraniční zadluženost je již asi 827 miliard Kč, a to jsme prý stále ještě "v normě"!? Jak na tom budeme, až již v normě nebudeme? Není příčinou terorismu ve světě (u nás všech těch loupeží a krádeží - vzpomeňme jen krádež cenností v obydlí rodiny předsedy sněmovny Václava Klause v hodnotě cca 3 miliony) nezměrná chudoba na straně jedné a nesmírné bohatství na straně druhé (u nás navíc získané v tak krátké době sotva poctivým způsobem), což lid na celém světě vede k nespokojenosti? Možná ani ne tak závist, ale nesmírná propast v životní úrovni vede k těmto nečekaným činům, a pokud si bohatí na zeměkouli toto neuvědomí (i když těžko věřit, že by se bohatí s chudými podělili), může vést k dalším a ještě strašnějším teroristickým činům. Žel bohatství těch nejbohatších je žene k ještě většímu hromadění majetku a přitom se ještě nikomu na světě nepodařilo vzít si to vše s sebou do hrobu. Svět jako by spěl k vlastní zkáze!