autor:
rd
Tradiční zahájení nové hudební a kulturní sezóny rumburského domu kultury se podvanácté odehrávalo v duchovní atmosféře filipovské baziliky. Schola Gregoriana Pragensis a gregoriánský chorál, varhaník Tomáš Thon a Couperinova slavnostní mše dodaly úvodnímu koncertu patřičný lesk. Povzbuzením do nové sezóny bylo i sdělení z českého hudebního fondu, že náš cyklus koncertů 2001/2002 se řadí mezi nejlepší v republice.
Na 2. abonentním koncertu vystoupí 15. října od 19.30 hodin již v aule gymnázia špičkoví interpreti a uvedou tři z nejkrásnějších děl pro smyčcová kvarteta tří vynikajících hudebních skladatelů.
Panochovo kvarteto - světově proslulý soubor, který od roku 1975 velmi frekventovaně koncertuje po celé Evropě i v zámoří, navazuje na českou kvartetní tradici a klade velký důraz na interpretaci české hudby. V duchu této myšlenky nahráli komorní dílo A. Dvořáka a pro rumburské vystoupení si ke spolupráci na náš podnět přizvali Martina Kasíka, "sólistu pro 21. století". Od rumburského vystoupení v prosinci 1999 vydal skvělé CD Allegro Barbaro a především sklízel úspěchy na jaře roku 2001 v Americe. Po vynikajících ohlasech ho čeká hostování v New Yorku v příští sezóně. Z 23 Mozartových smyčcových kvartetů zvolili Panochovci jediný v mollové tónině - g moll- ze šesti tzv. "haydnovských kvartetů", které výjimečně nevznikly na objednávku, ale z vnitřní potřeby vyrovnat se Haydnovi. Sedmadvacetiletému Mozartovi se to podařilo, ba ho i předčil.
První smyčcový kvartet napsal Janáček za pouhých 9 dnů v r. 1923 jako ohlas na četbu novely L. N. Tolstého Kreutzerova sonáta. Oslava milostného vztahu muže a ženy se pak promítá i v řadě dalších skladatelových opusů.
Klavírní kvintet A dur op. 81 je jednou z komorních skladeb, v nichž je Dvořák nejvíc svůj a kde se projevuje jeho bezbřehá hudebnost. Vznikl v r. 1887 za letního pobytu ve Vysoké u Příbrami a je plný svěžesti, optimizmu a životní pohody. Koncert se uskuteční ve spolupráci s brněnskou nadací Leoše Janáčka.