autor:
Marek Mráz
připravuje velké projekty pro rozvoj regionu
Hned tři mezinárodní projekty připravuje Správa Národního parku České Švýcarsko na nejbližší tři roky. Všechny by měly přispět nejen ke zlepšení stavu přírodního prostředí a jeho ochrany, ale též k rozvoji celého regionu. Již několik měsíců se pracovní skupina sestavená z pracovníků Správy, zástupců rozvojových agentur, místní samosprávy i neziskových organizací věnuje projektu, jehož cílem je vytvoření celistvého informačního systému národního parku. Výstupem tohoto projektu by měla být mimo jiné kvalitně fungující síť informačních středisek, jež poskytují služby atraktivní pro návštěvníky Českého Švýcarska. Zárodek tohoto systému se vytváří již dnes, Správa Národního parku bude mít díky spolupráci s obcemi i vlastním investicím zanedlouho své informační místnosti v Krásné Lípě, Chřibské a v bývalé hájovně zvané Saula. Vzhledem ke skutečnosti, že výstavba dalších návštěvnických a jiných center bude finančně dosti náročná, vynaloží Správa Národního parku veškeré úsilí, aby získala dotaci od německé nadace DBU.
Další projekt zajímavý pro celé území Labských pískovců je zacílen na Světový fond životního prostředí. Zaměřuje se především na zachování přírodního bohatství, dále na ochranu vody, ovzduší a zlepšení spolupráce mezi regionálními institucemi, které působí v oblasti životního prostředí. Výsledkem žádosti o příspěvek na zmíněnou instituci by mělo být obdržení prostředků na obnovu přírodovědně velmi cenných rybníčků a tůněk, podporu znovuvnášení tradičních druhů zvířat Českého Švýcarska do volné přírody, např. tetřeva hlušce, a v neposlední řadě na aktivity spojené s podporou trvale udržitelného směřování regionu, např. šetrné turistiky.
Neméně zajímavou aktivitou je také projekt, jenž se orientuje na lepší komunikaci v otázkách ochrany přírody. Na příkladovém tématu borovice vejmutovky bude objasněna nezbytnost náhrady této cizokrajné dřeviny původními druhy, např. borovicí lesní, bukem či jedlí. Projekt organizuje Mezinárodní organizace pro ochranu přírody a na jeho realizaci se podílí představitelé obecních zastupitelstev, nevládních organizací i státní správy. V dohledné době se objeví první výsledky - např. informační materiály, hravě naučný program pro děti základních škol a vysvětlující články v regionálním tisku. Výstupy budou předány ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi.