autor:
vybrala SV.
Mají řidičské průkazy získané v jednom státu Evropské unie univerzální platnost na území celé Unie?
Ano. Evropský řidičský průkaz zavedla Unie v roce 1996. Motoristé tedy při jízdě do jiného členského státu nemusí na tuto záležitost myslet, jelikož jsou vzájemně uznávána i národní řidičská oprávnění. Řidiči však musí vést v patrnosti rozdílné maximální rychlosti v různých členských státech či odlišné normy na obsah alkoholu v krvi.
Jaké podpůrné a vzdělávací programy mohou mladí lidé využít?
Existuje celá řada programů, na kterých se aktivně podílí i Česká republika. Například program Sokrates financuje zahraniční pracovní a studijní pobyty a usnadňuje tak spolupráci vědců, studentů a dalších osob působících na vysokých školách. Z prostředků tohoto programu jsou udělovány granty, z nichž univerzity zajišťují svým posluchačům studium na univerzitách v jiných zemích. V rámci programu Leonardo da Vinci se financuje získávání kvalifikace a odborné praxe evropských pracujících. Zahrnuje také přípravu žen a mládeže na povolání. Program Youth for Europe umožňuje mládeži ve věku 15 až 25 let podílet se na výměnných programech. Vedle toho Unie zavedla tzv. Evropskou dobrovolnou službu, která mladým lidem umožňuje provozovat v jiné zemi obecně prospěšnou činnost.
Jaké přijímací zkoušky dělají uchazeči, kteří se hlásí na školu nebo kurz v jiné zemi Evropské unie?
Podmínky pro přijetí i přijímací zkoušky se liší nejen podle typu školy, ale i mezi jednotlivými vzdělávacími zařízeními. Každé z nich si totiž může upravit podmínky vstupu dle vlastních požadavků a potřeb. V žádném případě ale nesmí odmítnout studenta z důvodu, že není občanem státu, případně s odkazem na jeho národnost. Škola si však může u studenta pocházejícího z jiné země Unie přezkoušet jeho jazykové znalosti.