Čím žije Lužická nemocnice

Publikováno: 22.11.2001 Autor: red
autor: MUDr. Dalibor Karbula, řed. Lužické nemo. Rumburk V poslední době se městem i okolím šíří různé verze o tom, co je a co bude v budoucnu s Lužickou nemocnicí. Abych předešel dalším možným fámám a aby veřejnost věděla, co se děje v nemocnici, která zajišťuje akutní péči ve výběžku, rozhodl jsem se shrnout podstatné informace. Lužická nemocnice v Rumburku tvoří první odštěpný závod 1. Zdravotní Rumburk, a.s. Na činnost této společnosti má vliv město Rumburk, které vlastní 34 % akcií společnosti. Pro řadového občana je nejdůležitější to, že nemocnice má smlouvy se všemi pojišťovnami a ty hradí námi poskytovanou péči stejným způsobem, jako bychom byli nemocnice státní. Nemocnice má 4 základní obory - chirurgii, internu, gynekologii s porodnicí a dětské oddělení. Navíc provozujeme oční a plicní ambulanci. Nezbytnou součástí nemocnice je komplement tzn. RTG a laboratoře, které slouží též pro potřeby ambulantních lékařů ve výběžku. Pro operační obory je k dispozici tým anesteziologů. K doléčování slouží pacientům oddělení ošetřovatelské péče. Hlavním úkolem nemocnice je zajišťovat akutní péči v oblasti výběžku, k čemuž je důležitá i spolupráce s pracovištěm záchranné služby, které je umístěno v nemocnici. Všechna oddělení jsou vybavena tak, aby lékaři a sestřičky byli schopni vyřešit zdravotní potíže na místě nebo stabilizovat pacienta tak, aby mohl být převezen na vyšší pracoviště. V našem případě to znamená většinou do Ústí nad Labem, Liberce nebo do Prahy. Nemocnice se toho času nachází ve 3 objektech - budova tzv. chirurgie, areál v Podhájí a plicní oddělení poblíž polikliniky. Z provozního, medicínského i ekonomického pohledu je tato dislokace nevýhodná, a proto se již delší čas uvažuje o sestěhování interního oddělení z Podhájí do budovy "chirurgie". V současné době se snažíme o urychlení příprav - tvoří se prostorové studie. Čeká nás těžký úkol, najít kompromis mezi požadavky jednotlivých oddělení a prostorem v budově. Současně bude třeba, abychom my lékaři začali více léčit ambulantně a zrychlili naše vyšetřovací i terapeutické postupy, čímž bychom zkrátili ošetřovací dobu. Zpočátku budeme sami proti sobě, protože vykazujeme pro pojišťovny pomocí tolik diskutovaných tzv. bodů, ale protože se v budoucnu zřejmě nevyhneme přechodu na tzv. platbu "za diagnózu", věřím, že se nám změna myšlení vyplatí.

 

Neméně významná byla i návštěva ministra zdravotnictví ČR Prof. MUDr. Bohumila Fišera, CSc. v Lužické nemocnici v Rumburku, která proběhla v pondělí 5. listopadu 2001.

V budově chirurgie bychom tedy chtěli soustředit akutní péči a sjednotit obě stávající jednotky intezivní péče. V dnešním neútulném suterénu bychom rádi vybudovali nové pracoviště RTG a moderní ambulantní trakt. Výhodou by mělo být i soustřední obou laboratoří do jedné budovy. Co bude v areálu v Podhájí zatím konkrétně nevíme, ale vzhledem k tomu, že se zde nachází privátní rehabilitační pracoviště s kvalitním přístrojovým vybavením a personálním obsazením, je tento areál přímo předurčen pro pobyt seniorů. Nabízejí se různé formy. Od domova důchodců, přes oddělení sociálních hospitalizací až třeba po hospic. Ale toto bude teprve předmětem dalších jednání. Do celého našeho projektu má co mluvit i VZP a orgány státní správy, každou změnu struktury lůžek budeme muset zdůvodnit a doložit, že nedojde k poklesu kvality poskytované péče. Na závěr bych rád umlčel ty hlasy, které tvrdí, že se Rumburk stává odkladištěm medicínských odpadlíků především z České Lípy. V posledních měsících došlo k několika personálním změnám a je pravda, že se zde objevilo několik nových tváří ze sousedního okresu. Ale ve všech případech se jedná o kvalitní lékaře, jak po stránce medicínské, tak po lidské stránce, a já jsem si jist, že pro Lužickou nemocnici jsou velkým přínosem. Na druhou stranu to, že do Rum-burka přicházejí noví lékaři, je důkazem toho, že vidí ve zdejší nemocnici perspektivu. A to je pro celý výběžek velmi důležité. Jako ředitel nemocnice vás prosím, pokud budete mít nějaký problém nebo připomínku, kdykoliv se mi ozvěte. To, jak na nás veřejnost pohlíží, je pro naši práci velmi důležité. Všem čtenářům přeji pevné zdraví a hodně úspěchů v osobním a pracovním životě.

Nejen, že sem přicházejí noví lékaři, jak píše MUDr. Karbula, ale také se sem, třebaže jen na krátkou návštěvu, vrací lékaři, kteří zde již působili. Jedním z nich je palestinský lékař Rahman Al Namura, který vystudoval "medicínu" v Praze a až do roku 1972 působil v rumburské nemocnici u primáře MUDr. Vajdíka. Poté se vrátil zpět do Hebronu (v Palestině), kde pracuje jako soukromý lékař. Oženil se s českou občankou a jeho tři synové jsou v Praze. Rumburk je taktéž cílem jeho návštěv a to nejen u známých, ale také proto, že rád sleduje práci zdejší nemocnice, kde prožil, jak říká, kus svého mládí.

-der- + SV.