autor:
Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z Varnsdorfu
Manžel mi oznámil, že chce naše auto používat k podnikání. To se mi moc nelíbí, protože si myslím, že by se za chvíli zničilo. Může ho používat i bez mého souhlasu?
Předpokládám, že mluvíte o autě, které máte ve společném jmění (dříve bezpodílovém spoluvlastnictví). Podle § 146 občanského zákoníku majetek ve společném jmění manželů nebo jeho část může jeden z manželů použít k podnikání se souhlasem druhého manžela. Tento souhlas je třeba udělit při prvním použití majetku nebo jeho části. K dalším právním úkonům souvisejícím s podnikáním již souhlas druhého manžela není třeba. Forma souhlasu není zákonem předepsána, může být udělen písemně, ústně, popř. i konkludentně (tedy jinak než slovy).
Z výše uvedeného vyplývá, že manžel nemůže bez Vašeho souhlasu majetek ve společném jmění nebo jeho část použít k podnikání. Pokud by tak učinil, byl by tento jeho úkon neplatný.
Před dvanácti lety jsem koupil rodinný dům se zahradou. Nedávno za mnou přišel člověk, který koupil dům od mého souseda, přičemž mi sdělil, že podle jakéhosi starého výpisu z evidence nemovitostí má právo věcného břemene chůze přes mou zahradu. Podle nového výpisu z katastru nemovitostí žádné věcné břemeno neexistuje. Můj předchozí soused mi nikdy nic takového neříkal a ani před tím, než jsem dům koupil, žádné takové právo neuplatňoval. Musím toto právo nového souseda respektovat?
Nemohu posoudit, z jakého důvodu došlo k tomu, že věcné břemeno "vypadlo" ze záznamů, resp. proč se neobjevuje na novém výpise z katastru nemovitostí, pokud na starých výpisech z evidence bylo.
Podstatná je však skutečnost (podle toho, co jste uvedl), že pravděpodobně došlo k promlčení práva z věcného břemene, protože nebylo po dobu deseti let vykonáváno (pokud skutečně ani jednou v průběhu této doby nebylo vykonáno). V tomto smyslu byste tedy měl sousedovi odpovědět a následně bude záležet na něm, zda své právo uplatní u soudu, kde Vy poté můžete námitku promlčení vznést.