autor:
připravila SV.
Evropský parlament je jediná mezinárodní instituce, jejíž členové jsou voleni přímým všeobecným hlasováním. Má 626 poslanců. Parlament hraje zásadní roli v procesu demokratické kontroly, vypracování, úprav a přijímání evropských zákonů a dává návrhy pro politiku směřující k upevňování Evropské unie. Hájí lidská práva a udržuje kontakty se všemi demokraticky zvolenými parlamenty.
Evropská komise má 20 členů. Plní své úkoly kolektivně a v naprosté nezávislosti na svých národních vládách, které je jmenují. Komise vypracovává návrhy zákonů a činnosti na evropské úrovni, kontroluje jejich plnění a koordinuje řízení společné politiky v jednotlivých oblastech. Jmenování členů Evropské komise musí být schváleno Evropským parlamentem, který má také právo vyslovit jim nedůvěru.
V Radě Evropské unie zasedá vždy jeden ministr z každého členského státu, a to podle dané oblasti činnosti (např. v Radě ministrů zahraničí zasedá 15 ministrů zahraničí). Rada a Evropský parlament schvalují právní akty Unie podle návrhů, které vypracovala Evropská komise.
Evropská rada sdružuje hlavy států nebo vlád členských zemí. Jejím členem je i předseda Evropské komise. Evropská rada se schází nejméně dvakrát do roka, aby definovala globální politické orientace Unie a v rámci evropské politické spolupráce prostudovala aktuální mezinárodní problémy.
Soudní dvůr je nejvyšším soudním orgánem Evropské unie. Skládá se z 15 soudců jmenovaných společnou dohodou členských států a z 9 generálních advokátů. Zajišťuje dodržování práva při výkladu a provádění smluv.
Účetní dvůr kontroluje hospodaření s financemi Unie. Má 15 členů.
Hospodářský a sociální výbor je poradním orgánem. Je složen z 222 představitelů různých sociálních a hospodářských oblastí Unie.
Výbor regionů je poradním orgánem. Jeho 222 členů zastupuje místní a regionální orgány a je jmenováno členskými státy. Dodává na významu regionům a územním jednotkám v rámci Unie.