autor:
M. Havlíček, Rumburk
V nynější době se stala nejdiskutovanější otázka rozšíření dohod mezi ČSSD a ODS. Z nich nejžhavější je dohoda o deregulaci nájemného počínaje rokem 2002. Tento bod ujednání se stává předmětem nejrůznějších úvah a dohadů, co komu přinese a zda-li se nakonec nemine účinkem předpokládaného záměru - tímto "opatřením" odstranit problémy s nájemným, ne-li dokonce prý nedostatek bytů!? Že bytovou otázku nevyřeší, je již nyní nad slunce jasné a pokud někdo tvrdí dnes opak, pak nám jen vědomě lže.
Otázka bydlení je ožehavou a nevyřešenou záležitostí nejméně padesáti let. I když za minulého režimu trvala stálá panelová výstavba, byty sice přibývaly, ale byl stále jejich nedostatek (k čemu také stavět "králíkárny", když neumíme nic lepšího). Nakonec se ale ukazuje, že to není otázka neumění, ale nedostatku finančních prostředků. Navíc dnes již staré paneláky jsou ve zchátralém stavu, když se léta nevěnovala pozornost jejich pravidelné údržbě, a dokonce se i mylně předpokládala jejich delší životnost. Pokud náš stále chudý stát chce řešit bytový problém (který léty jen narůstal) úplným uvolněním nájemného, doplatí na toto usnesení zase především ti nejchudší občané; těmi jsou důchodci, k nimž se dnes druží i zástupy nezaměstnaných. Pokud dnes mladí manželé nezískají bydlení u některého ze svých rodičů, jsou prakticky bez šancí na získání bytu. Pořadníky na byty jsou dnes povětšinou zrušeny, a když se v místě uvolní ročně několik bytů, mnohé obce raději přistupují k jejich dražbě a navíc ještě vyžadují předplacení si nájemného na mnoho let dopředu. Na to mladí manželé pochopitelně peníze nemají. Existuje zde sice již delší dobu možnost tzv. "stavebního spoření", ale to zdaleka nepřináší možnost ušetření potřebné částky na byt, a tak této výhody využívají spíše zámožnější občané, kterým zaručuje, že nepřijdou o vložené peníze, a navíc je zde i dost velký příspěvek státu. Tyto peníze jsou státem vyhozené do vzduchu a bytový problém neřeší!
Nefér a nepravdivé jsou také úvahy, že obecní a městské úřady vyššími nájmy budou mít i více finančních prostředků na výstavbu malometrážních bytů. Jako by nebyl dostatečně znám již nynější stav, že obce a města si prodejem bytového fondu zachraňují svůj roční rozpočet a nic jim nebrání již nyní, aby alespoň část z takto utržených peněz dávaly na výstavbu nových bytů. V dnešní době jen některé obce provedou nejspíše jen jakousi jednorázovou akci - nástavby malometrážních bytů na vhodném panelovém domě s nemalým přispěním státu navíc - žel, po dokončení ani tyto byty nejsou přístupné svou cenou dnešním mladým lidem. Co tedy v roce 2002 volné nájemné vyřeší? To je dnes ve hvězdách a dnes i mnozí tvůrci tohoto usnesení nedokáží jednoznačně tuto otázku zodpovědět. Doufejme jen, že to není jen pokus na občanech, co ještě vydrží, a nedopadne stejně jako "zpackaná privatizace"! Jisté je jen jedno, že dnešní nejchudší, kteří již nyní mají s placením nájemného a služeb nemalé problémy, rokem 2002 je budou mít ještě mnohem větší. Čili ti, kteří již dnes živoří v důsledku stále se zvyšujících cen energie a služeb i jiných životních nákladů, na tom budou od roku 2002 ještě hůře! Jak známo, nikdy žádná kompenzace není v plné výši, pokud k ní vůbec v tomto případě dojde. To je zatím předmětem jednání. Nebere se také v úvahu, že holé nájemné je jen 1/3 výdajů a celé 2/3 pokrývají vedlejší služby (plyn, elektřina, vodné a stočné a mnohé další).
Pokud již dnes důchodci stěží vyjdou s důchodem, jak tomu bude v roce 2002 a letech dalších, kdyby došlo k tomu, že holé nájemné by se navýšilo "jen" o 50 %? A to ještě do té doby bude nájem cca o 20 % vyšší. Když jeden z důchodců zemře, ten, co zůstane, se sám dostává do mnohem větších problémů již dnes a může se doslova stát, že skončí na ulici, i když se nám tuto skutečnost dnešní "státotvůrci" snaží vymluvit! K tomu přistupuje půlmilionová armáda nezaměstnaných, nebo dokonce tací, kteří sice práci mají, ale zaměstnavatel jim několik měsíců mzdu nevyplácí. Pouhých 10 let a kam jsme to dotáhli! Z tohoto pohledu byl doslova "zlatým podnikatelem" BAŤA! Ten pro své zaměstnance dokázal stavět i domy, které přetrvaly dodnes a teprve v poslední době byly postiženy povodněmi, kde pomoc státu těmto postiženým byla minimální...
Co lze, shrnuto, tedy v roce 2002 čekat? Dle dosavadních zkušeností (jak se nyní již 10 let u nás hospodaří) jen větší bídu pro dnes již chudé! Tak jako byl po sametové revoluci nasazen "vekslácký kurz koruny" (coby nejsnazší řešení), tak podobně tomu bude i s placením nájemného! U nás neexistuje skutečný trh s byty jako je tomu v mnohých západních státech a stěží je toto uskutečnitelné pouhým vyrovnáním stávajícího regulovaného nájemného oproti volnému. Rozdíl bude jen v tom, že toto bude počínaje rokem 2002 státem "posvěceno"!