Moje kamarádka mi říkala, že v současné době existuje tzv. "rychlý rozvod", který je prý mnohem jednodušší než ten klasický. Za jakých podmínek je možné o tento rozvod požádat?
Vaše kamarádka měla zřejmě na mysli tzv. rozvod dohodou, který je upraven v § 24a zákona o rodině. Podle tohoto ustanovení soud manželství rozvede, pokud jsou splněny stanovené předpoklady, a sice, že manželství trvalo alespoň jeden rok, manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí a k návrhu na rozvod se druhý manžel připojí. Je zde tedy zakotvena právní domněnka, že je dán "kvalifikovaný rozvrat manželství" a soud již příčiny rozvratu nezjišťuje. Zároveň však musí být soudu předloženy písemné smlouvy s úředně ověřenými podpisy účastníků upravující pro dobu po rozvodu vypořádání vzájemných majetkových vztahů, práva a povinnosti společného bydlení a případnou vyživovací povinnost (bude se jednat o smlouvy s odkládací podmínkou, což znamená, že jejich účinnost je odložena na dobu po rozvodu manželství resp. po právní moci rozsudku o rozvodu) a pravomocné rozhodnutí soudu o schválení dohody o úpravě poměrů nezletilých dětí pro dobu po rozvodu. Je nutno podotknout, že předložené písemné smlouvy soud neschvaluje, pouze konstatuje, že byly uzavřeny. To však znamená, že není ani zaručena jejich věcná správnost či úplnost.
Minulý rok v červnu nabylo právní moci usnesení o dědictví po našem otci, ve kterém soud potvrdil nabytí dědictví rovným dílem mně a mé sestře. Nyní jsme zjistili, že otec vlastnil ještě další, dost hodnotný nemovitý majetek. Co máme dělat?
Domnívám se, že v tomto případě postačí, pokud soudu oznámíte, že po právní moci usnesení o dědictví byl objeven další zůstavitelův majetek, který v původním řízení nebyl znám. Samozřejmě, že musíte uvést, pod jakým spisovým číslem byla věc projednávána. Soud bude poté postupovat podle § 175x občanského soudního řádu, tedy z úřední povinnosti zahájí o tomto majetku řízení o dědictví. Jeho účastníky budou ti dědicové, kteří jimi byli v původním řízení. Soud může projednat i případné nově zjištěné dluhy zůstavitele. Pokud by se však objevil pouze takovýto dluh a nikoliv majetek, řízení o dědictví se neprovede.