Autor: Mgr. Marta Hrubešová, advokátka z VarnsdorfuSoused chová větší množství drůbeže, která neustále vniká na mou zahradu, kde působí škodu na záhonech. Tvrdí mi, že pokud nechci, aby drůbež na můj pozemek vnikala, mám si ho oplotit. On sám má kolem své zahrady polorozpadlý dřevěný plot. Kdo je tedy vlastně povinen plot kolem svého pozemku postavit?
Občanský zákoník neukládá žádnému z vlastníků povinnost oplotit svůj pozemek. Pokud je to potřebné a nevznikne tím překážka účelného užívání pozemků a staveb, může povinnost oplotit pozemek uložit na návrh soud.
Podle § 127 občanského zákoníku se vlastník věcí musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného nebo čím by vážně ohrožoval výkon jeho práv. Mimo jiné je zde také uvedeno, že nesmí nechat chovaná zvířata vnikat na sousedící pozemek. Pokud tedy Váš soused chová zvířata, měl by je dostatečným způsobem zabezpečit tak, aby zamezil jejich vnikání na Vaši zahradu. Jak to učiní, záleží pouze na jeho úvaze. Pokud v tomto směru nejeví žádný zájem, doporučuji Vám vyzvat ho nejprve písemně, aby chovaná zvířata zabezpečil. Pokud tak ani poté neučiní, máte možnost obrátit se na soud, který mu, jak jsem již uvedla výše, může uložit povinnost pozemek oplotit. Je však nutno podotknout, že se samozřejmě nemůžete domáhat např. postavení cihlové zdi na místě, kde postačuje plot z drátěného pletiva.
Slyšela jsem, že bych mohla po rozvodu opět užívat své dřívější příjmení. Co pro to musím udělat?
Podle § 29 zákona o rodině může manžel, který přijal příjmení druhého manžela, do jednoho měsíce po právní moci rozhodnutí o rozvodu oznámit matričnímu úřadu, že přijímá opět své dřívější příjmení popř. upouští od užívání společného příjmení vedle příjmení dřívějšího. Můžete tedy oznámit matričnímu úřadu, že přijímáte příjmení, které jste užívala bezprostředně před uzavřením manželství. Oznámení můžete učinit buď ústně nebo písemně, je však třeba prokázat dodržení výše uvedené měsíční lhůty, a to rozsudkem, na kterém bude vyznačeno nabytí právní moci. Matrika by Vaše oznámení měla vzít, při dodržení všech podmínek, na vědomí a vydat Vám o tom potvrzení. Pokud měsíční lhůtu nedodržíte, je změna příjmení možná pouze na základě povolení zákona č. 55/1950 Sb., o užívání a změně jména a příjmení.
Přijetí dřívějšího příjmení je Vaším právem, kterému druhý manžel nemůže bránit, ale na druhou stranu se tohoto ani nemůže domáhat, pokud budete chtít nadále užívat příjmení současné.