Český název Vánoce vznikl zkomolením německého Weihnachten (weihen = světit, die Nacht = noc). V Rusku se tomuto svátku říkalo "rožděstvo", v Polsku "Božie narozenie". Z latinského sousloví "natalis dies", Boží narození, vzniklo i francouzské pojmenování "noël", španělské "la navidad" a italské "natale". Angličané říkají "Chrismas", čili Kristova oslava, v Holandsku "kerstmist", v Srbsku "božič".
Ve Francii děti píší Peŕe Noëlovi a hlavním štědrovečerním jídlem bývá krocan na kaštanech. Dárky se dostávají také na Nový rok. V prosinci se konají zabíjačky, proto se často konzumují krvavé klobásy s teplým jablečným kompotem. V Anglii, USA a ve Švédsku naděluje dárky sv. Mikuláš - podoba jeho jména zní St. Claus, St. Nicolaus.
V Holandsku obchází domky Santa Klass - vánoční kůň, který vybírá mrkev a seno z botek a dřeváčků a za tyto pochoutky se dětem odměňuje hračkami a cukrovím. Italské děti čekají na dárky až do 7. ledna a naděluje je pohádková ježibaba Befana. Hlavním chodem při štědrovečerní večeři je nadívaná krůta a tortellini, těstovinové taštičky plněné masem a zalité smetanou. O svátcích nesmí chybět ani pečené jehně. Naši vánočku připomíná Panettone.
Dárky ve Finsku naděluje Velký Ukka. Jako vánoční jídla se tradují vařené tresky s kaší, zapečená kaše z tuřínu, kyselé rybičky, ovoce a teplé pivo. Když připomeneme, že tradičním nápojem je mléko, jedná se o kombinace neobvyklé.
V Belgii je tradičním nápojem doby vánoční čaj s mlékem a skořicí, citronovou kůrou, muškátovými oříšky. Tradiční je polévka zvaná hachepot z několika druhů masa a uzeniny.
V Maďarsku je nadílka ryze praktická a rozdává se před večeří. Podle tradice se na Boží hod podává drůbež, krůtí polévka, ale také ořechové a makové záviny (bajglí, pajglí). Připíjí se hořícím punčem - krampampuli.
Němci, stejně jako Rakušané, za symbol štěstí uznávají prasátko a kominíčka. Hlavním jídlem je husa s bramborovým knedlíkem a červeným zelím. Oslava Vánoc je pravděpodobně naší nejpodobnější.
V Norsku se podle receptu Vikingů nakládají koncem srpna pstruzi. Na Vánoce se k nim přikusuje bramborový chléb. Nezapomíná se na rýžový nákyp s mandlí nebo ovesnou kaši s oříškem. Kdo najde mandli nebo oříšek, bude v následujícím roce šťasten. Od 21. do 6. ledna se prodává výjimečně sladké a velmi silné pivo. Norové rádi konzumují i rybí dorty. Významné postavení má vánoční koza, která se odměňuje všem, kdo ji drží v úctě.
V Rusku se dárky nadělují až na Nový rok. Dnes si již musíme připomenout, že o nadílku u jedličky se stará Sněhurka a Děda Mráz.
Ve Švédsku se 23. prosince vaří vánoční šunka. Tradičně se servíruje sobí maso, 22 druhů salátů, sýry a medové pečivo. Dárky jsou vhazovány oknem Jultomtem, což je dědeček s nosem jako bambulka, kterého doprovází skupinka trpaslíků Juknissarů.
V USA si každoročně pochutnávají na krůtě, kachně nebo krocanovi s jedlými kaštany. Nechybí ani cukroví, ani jiné vánoční pečivo podobné vánočce. Na závěr hodování se konzumuje jablečný koláč. Děti se těší z přítomnosti Santa Clause, který obchází v obchodních domech a na ulicích. Ve Španělsku bývali koledníci hoštěni klobásou, kaštany a vařenými vejci. Od 25. prosince do 6. ledna nesměl u stolu chybět jediný člen rodiny.
U nás se tradiční kapr na štědrovečerním stole objevuje poměrně nedávno. Lidé si naopak od častého a relativně levného postního jídla chtěli na Vánoce odpočinout. V našich krajích se dodržoval sudý počet hodovníků, prostíralo se i pro možného neznámého příchozího. Servírovalo se "devatero pokrmů." Na slavnostní tabuli se objevovaly oplatky s medem, polévka zasmažená houbami, s nudlemi nebo čočková, kuba z krup a s modráky, prosná, krupičná nebo hrachová kaše, muzika (kompot ze sušeného ovoce). Někde se podávaly pukance s mákem nebo nákyp z hub - hubník. V bohatších rodinách nechybělo cukroví (kromě tradičních medových perníčků, cukrkandlu, preclíků, švestkového salámu apod.), tropické ovoce a krocan.
Každá rodina má své ustálené zvyky, které dodržuje. Samozřejmě každoroční rituály bývají obohacovány. Přijďte se podívat do muzea, co patří k tradiční vánoční výzdobě a jaké se udržovaly zvyky. Třeba naleznete podněty, díky kterým se váš Štědrý večer opět trošku pozmění a stane se ještě slavnostnějším a zářivějším.