Úvodem
Sulzbach Rosenberg je bavorské městečko historicky spjaté s českými dějinami, které není občanům Rumburka neznámé. Za Karla IV. se tato oblast nazývala Nové Čechy a úřední řečí byla čeština. O něco později, při své cestě do Kostnice, nocoval v Sulzbachu mistr Jan Hus. Z čerstvější minulosti připomínám, že právě sem se uchýlili někteří vysídlení Němci z Rumburka a okolí a našli zde nový domov. A to je jedna z vazeb mezi Sulzbachem a Rumburkem. 16. 9. 99 se vydala do Sulzbach Rosenbergu pracovní skupina vedená starostou města Janem Sembdnerem. Skupinu, kterou tvořili zástupci městského úřadu, rumburských podnikatelů, zdravotnictví a úřadu práce, na radnici v Sulzbachu přivítal starosta pan Geismann. Na radnici následně proběhly odborné rozhovory na téma správy bytového fondu, prevence kriminality a drogové závislosti a problematiky nezaměstnanosti. Mimo jiné se skupina zúčastnila několika cenných exkurzí, navštívila kovohutě v Rosenbergu, chráněnou dílnu pro mentálně postižené, sběrný dvůr a následné provozy recyklace odpadu, městské muzeum a hudební školu.
Arbeitsamt - pár postřehů z úřadu práce
Sulzbach Rosenberg je oblast s výskytem železné rudy, hlavní obživou v kraji byla po staletí práce v dolech. Zhruba před dvanácti lety došlo k útlumu těžby rudy a následně ke snížení výroby v hutích. Nezaměstnanost prudce vzrostla na 17 %. Monostrukturní hospodářství bylo třeba změnit. Za pomoci EU, která pokryla asi 75 % nákladů, vznikla průmyslová zóna se 124 podniky, vytvořilo se 2800 nových pracovních míst. Současná nezaměstnanost je 7,2 % a stále se snižuje.
Nezaměstnanost se týká hlavně propuštěných horníků a hutníků nad 50 let, žen s malými dětmi, tělesně postižených a přistěhovalců z východu.
Velikou pozornost věnují v Bavorsku poradenství. Sledují mládež prakticky již od základní školy a společně s podniky ji začleňují smluvně do systému učňovských či středních odborných škol, tímto způsobem umisťují 85 % dětí. Absolventi středních škol nebo učebních oborů se nemohou ihned po ukončení školy evidovat na ÚP, nejprve musí odpracovat 12 měsíců. Mladiství se základním vzděláním podléhají státnímu programu, musí se vzdělávat. Pokud odmítají, vstupuje do dění policie a mladistvý je do školy policií odveden, následně je pokutována rodina, která dítě do školy neposílá.
Rekvalifikace probíhají cíleně, nejčastěji pro podnik, a o jejich potřebě rozhoduje hospodářská komora.
Chráněná dílna
K obdivu a zamyšlení vedla návštěva chráněné dílny pro mentálně retardované osoby. Není to pouze pracoviště, ale postižení zde mohou i bydlet, stravovat se a podílet se na kulturním a sportovním programu. Je zde vytvořeno 100% zázemí. Dílnu provozuje nadace a vznikla před 35 lety na popud rodičů mentálně postižených dětí. V dílně pracuje 80 postižených na úkolech, které jsou schopni zvládnout. O bezpečnost se stará vedoucí skupiny, která čítá 12 osob. Vlastní dílna je velice světlá, s bezbariérovým přístupem, znásobenými bezpečnostními opatřeními strojů, nouzovými východy a odpočinkovými místy.
Dílna neslouží k rehabilitaci, zaměstnanci si musí na sebe vydělat, proto se dbá na vysokou kvalitu výrobků, spolehlivost v dodávkách a dodržování termínů. Pracuje se zde asi na 70 různých zakázkách pro široký okruh odběratelů. To zaručuje, že v případě zrušení některé ze zakázek dílna nezanikne. Dílna se zajímá o postižené děti od 4 měsíců života, připravuje je do školy, vytváří zájmovou činnost. Zaměstnancem dílny se mohou stát ve svých 18 letech.
Sběrný dvůr
Kdo šetří, má za tři. V Sulzbach Rosenbergu kdo šetří, vozí odpady do sběrného dvora. Odkládá je tam zdarma a ušetří za vyvážení popelnice. Podmínkou je přivézt odpad roztříděný. A tak občané přináší zvlášť v košíčku listí, v krabičce vymyté kelímky od jogurtu, plastové lahve, papír, železo, cihly i sklo a vše pěkně rozdělí do připravených kontejnerů nebo plastových pytlů. Odsud následně odchází rozdělený odpad k recyklaci. Biologický materiál se zpracuje v kompostárně na humus a prodává se zájemcům v pytlích nebo na valníky. Umělé hmoty se upraví na drť a použijí se k výrobě jiných hmot, papír se recykluje na papír, železo na železo a sklo na sklo. A město je čisté, okolí čisté, žádné skládky a již vůbec ne černé.
Závěrem
Problémy, kterými prošlo město Sulzbach Rosenberg v 70. - 80. letech, jsou totožné s problémy našeho regionu. Restrukturalizace průmyslu a s ní spojená vysoká nezaměstnanost, to je naše současnost. Potřeba tvorby nových pracovních míst je aktuální. Nastoupená cesta podpory investorům, příprava průmyslové zóny ve vazbě na parkoviště a obchvatovou komunikaci, vytvoří nová pracovní místa. Prostor je nejen pro rozsáhlá logistická centra, ale také pro malé výrobní či obchodní firmy. V Sulzbachu dokázali snížit nezaměstnanost během dvanácti let o 10 %. Sulzbach je také přirozeným centrem regionu.
Rumburk nyní stojí na začátku. Navázané kontakty budou pokračovat formou pracovních schůzek podle jednotlivých komunálních oblastí.