Jsem vdova, je mi 58 let. Již delší dobu jsem těžce nemocná a jsem v mnoha směrech odkázána na pomoc jiných lidí. Mám jednoho syna, který bydlí nedaleko a kterého jsme několikrát také požádala o pomoc. Syn však na mé prosby buď nereaguje, nebo se stále na něco vymlouvá. Je možné, abych ho vydědila?
Vydědění je upraveno v § 469 a odst. 1 občanského zákoníku. Zde jsou důvody, pro které je možno potomka vydědit, uvedeny taxativně, což znamená, že pokud by zůstavitel v listině o vydědění uvedl nějaký jiný důvod, byl by jeho projev vůle bez právních následků. Ve Vašem případě by bylo možno uplatnit zejména důvod uvedený pod písmenem a), podle nějž zůstavitel může vydědit potomka, jestliže mu v rozporu s dobrými mravy neposkytl potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech. Je však nutno konstatovat, že možné vydědění nemůže být závislé pouze na libovůli zůstavitele. V případě, že vyděděný potomek po smrti zůstavitele podá žalobu na určení neplatnosti vydědění, bude jeho důvodnost posuzována objektivně. Musí být nepochybné, že vyděděný měl skutečně možnost zůstaviteli pomoc poskytnout a že také zůstavitel nabízenou pomoc neodmítal. Objektivně se posuzuje také skutečná potřeba pomoci s přihlédnutím k tomu, zda ji například zůstaviteli neposkytovala jiná osoba, která s ním sdílela společnou domácnost.
Musí být darovací smlouva písemná?
Zajisté nemusí. V praxi také většina darovacích smluv vzniká jako tzv. smlouva reálná, což znamená, že prostě dojde k předání věci z ruky do ruky. Jak uvádí § 628 odst. 2 občanského zákoníku, darovací smlouva musí být písemná zejména v případě, že předmětem daru je nemovitost. Pokud jde o movité věci, je písemná forma předepsána, jestliže nedojde k ode-vzdání a převzetí věci při darování. Dárce totiž v tomto případě pouze slibuje, že obdarovanému poskytne konkrétní dar, a obdarovaný tento slib přijímá, přičemž k samotnému předání a převzetí věci dochází později. Pokud by dárce v dohodnuté době obdarovanému věc nepředal a nepřevedl na něj vlastnictví, mohl by se obdarovaný domáhat svého práva u soudu. Písemná forma ve dvou výše uvedených případech je předepsána zákonem, proto je nutno ji dodržet, jinak by darovací smlouva byla absolutně neplatná. Na závěr je nutno dodat, že stranám samozřejmě nic nebrání v tom, aby darovací smlouvu, z důvodů právní jistoty, uzavřely v písemné formě i v případě, že ji zákon nepředepisuje.